siostry zakonne

    siostry zakonne

    Pamiętacie dominikanki, które podbiły internet pingwinim chodem? Siostry zbierają pieniądze na dom pomocy społecznej. Niestety ktoś je okradł. Co im zabrano? Czy złodziej został złapany? Na jakim etapie jest budowa domu? Jakiej pomocy potrzebują dominikanki? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z siostrami: Tymoteuszą i Elizą.

    Kolejną, styczniową Pozytywkę Dzień Dobry TVN otrzymują siostry Dominikanki, prowadzące w Broniszewicach dom, w którym schronienie znajduje kilkudziesięciu niepełnosprawnych chłopców. Dzięki zabawnemu filmikowi, na Dzień Pingwina który siostry zamieściły w Internecie udało im się zabrać aż 5 milionów złotych na budowę nowego domu. To wyróżnienie, zdaniem Marcina Prokopa i Doroty Wellman, należy im się bardziej niż innym, bo są aniołami dla tych, którzy tej pomocy potrzebują. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dominikanki: siostrę Tymoteuszę, administratorkę domu chłopców, siostrę Elizę, pomysłodawczynię filmiku na Dzień Pingwina i siostrę i siostrę Reginę, dyrektorkę domu chłopców w Broniszewicach. Siostry opowiedziały o domu, który budują dla swoich podopiecznych. Zdradziły też, że to ich pierwsze wyróżnienie. - Bardzo się cieszymy, że je otrzymałyśmy. To jest dla nas ogromne wyróżnienie - mówiły w Dzień Dobry TVN.

    W Broniszewicach siostry zakonne prowadzą dom, w którym schronienie znajduje 56 niepełnosprawnych chłopców. Stuletnia budowla potrzebowała natychmiastowej renowacji. Przez lata na remont brakowało środków. Pieniądze na budowę nowego domu zakonnicom udało się uzbierać dzięki zabawnemu filmikowi, który siostry nagrały z okazji Dnia Pingwina. O szczegółach akcji Dominikanki: Siostra Tymoteusza i Siostra Eliza opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN.

    W księgarniach pojawiła się książką Justyny Kopińskiej "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?". Bohaterka książki prowadziła zakład opiekuńczo-wychowawczy Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. Mówiono o nim "Inkubator przestępczości", a to dlatego, że siostry stosowały przemoc wobec swoich wychowanków. Niestety musiało w nim dojść do tragedii, by sprawa wyszła na jaw. Na ile lat więzienia została skazana siostra Bernadeta? Dlaczego inne siostry nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności? Czy coś się zmieniło w ośrodku od czasu tragedii? Jakie są wyniki kontroli w innych ośrodkach? Jaką osobą jest siostra Bernadeta? W Dzień Dobry TVN gościliśmy autorkę książki Justynę Kopińską i wychowankę zakładu Anetę Bajek.