adopcja dziecka

  adopcja dziecka

  "To jest głęboka potrzeba pomocy".

  "Było wiele pakunków: pampersy, jakaś torba".

  Ośrodek odmówił adopcji chłopca, kiedy okazało się, że zakwalifikowane do niej małżeństwo spodziewa się biologicznego dziecka. Dramatyczne wydarzenie, przez które przeszła, kobieta opisała w mediach społecznościowych. Czy ciąża rzeczywiście może uniemożliwić adoptowanie dziecka? O tym rozmawialiśmy z Kamilą Domagałą, psychologiem z Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie.

  Adopcja dziecka wiąże się ze skomplikowanymi i długimi procedurami. Mimo to, niektóre polskie gwiazdy zdecydowały się stworzyć prawdziwy i kochający dom dla podopiecznych domów dziecka. Co ciekawe, w niektórych przypadkach formalna adopcja nie wchodziła w grę, ale nawet takie trudności nie przeszkodziły w realizacji tego celu. Co więcej, znane osoby nie ukrywają, że decyzja o adopcji całkowicie odmieniła ich życie.

  Renata Przemyk opowiedziała o swojej drodze do macierzyństwa i pomyśle na samotną adopcję. Piosenkarka zdradziła również, jakie wartości chciałaby przekazać swojej córce. - Otworzyła mnie na emocje i uwolniła we mnie kobiecość - mówi o nastoletniej już Klarze, dodając, że jest z niej bardzo dumna.

  Dzień Matki to wyjątkowe święto. To właśnie wtedy dziękujemy tym niezwykłym kobietom, które nieraz udowadniają, że mogą góry przenosić. Jedną z nich jest Magdalena Modlibowska, która ma troje dzieci: dwie adoptowane córki i biologicznego syna. Głośno deklaruje, że "pochodzenie w rodzinie nie ma zupełnie znaczenia". - Gdy cała trójka podrosła, to zauważyłam, jak syn skleił rodzinę, coś dopełnił. Dziewczyny powiedziały: "O mamo, to ty też możesz się na niego zezłościć" - mówi.

  Karolina Collier i jej mąż dwa lata temu zdecydowali się na adopcję córeczki. Lenka miała wówczas dwa lata i była wychowywana w domu dziecka w Korei Południowej. Karolina prowadzi blog "Koreańska mama”. Dzieli się tam radościami i trudnościami, z jakimi wiąże się adopcja oraz doświadczeniami z życia w wielokulturowej rodzinie.

  Historia Anny Schmidt to opowieść o wielkim sercu i oddaniu. Kobieta stworzyła rodzinę zastępczą dla trzech dziewczynek, które dzięki niej wyprostowały swoje życiowe ścieżki. Temu, jak trudne jest zbudowanie adopcyjnej rodziny, przyjrzała się Marta Wroniszewska, analizując historie porzuconych dzieci i ich rodzin w książce "Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce".

  Mieszkanka powiatu nyskiego, Kamila Z. oferowała fikcyjne adopcje dzieci, wyłudzając w ten sposób ponad 30 tys. złotych. Kobieta robiła to za pośrednictwem portalu internetowego. Za wspomniany czyn grozi jej kara do 12 lat więzienia. Prokuratura oskarżyła też siostrę Kamili Z., której przedstawiono zarzuty pomocnictwa do oszustwa oraz tzw. prania brudnych pieniędzy.

  Anna Kalczyńska od lat prowadzi Dzień Dobry TVN. Dziennikarka ma troje dzieci. Jako mama udowodniła, że los innych maluchów, zwłaszcza tych poszkodowanych przez los, nie jest jej obojętny. Prezenterka adoptowała na odległość dziewięciodniową Anastazję z Afryki. - Możemy działać. Możemy pomóc - zaapelowała dziennikarka.

  Mia Farrow, znana m.in. z horroru "Dziecko Rosemary", zawsze marzyła o dużej rodzinie. Była żona Franka Sinatry i długoletnia partnerka Woody'ego Allena wychowała 14 dzieci, w większości adoptowanych. Niestety, troje z nich zmarło w tragicznych okolicznościach. Do opowiedzenia o tych zdarzeniach zmusiły aktorkę "złośliwe plotki" powtarzane przez media. Niedawno Farrow opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym zapewnia, że rodzina jest dla niej wszystkim.

  Woody Allen od wielu lat mierzy się z zarzutami o molestowanie swojej córki, Dylan Farrow. Teraz znany reżyser po raz pierwszy od blisko 30 lat udzielił wywiadu amerykańskiej telewizji CBS i odniósł się do tych oskarżeń. Co powiedział?

  Katarzyna Skopiec jest współzałożycielką Fundacj Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich. Prywatnie również pomaga potrzebującym - adoptowała dwie Tybetanki. Starsza z nich jest dziś studentką medycyny.

  Adopcja jest poważną decyzją i na pewno nie jest dla wszystkich. Co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę podejmując takie postanowienie i jakie kryzysy mogą się zdarzyć w rodzinach adopcyjnych?

  Sia trafiła na pierwsze strony gazet i portali na całym świecie. Wszystko za sprawą udzielonego przez nią wywiadu dla kanału Sirius XM. Wokalaistka przyznała w nim, że w ubiegłym roku zdecydowała się na adopcję dwóch 18-latków. Podczas rozmowy zdradziła kilka szczegółów na temat swoich dzieci.

  Od podjęcia decyzji o adoptowaniu dziecka do przyjęcia go do domu daleka droga. Z jakimi formalnościami muszą się zmierzyć przyszli rodzice? Jak sprawdzane są ich intencje? Czy przyszli rodzice mogą zgłosić swoje preferencje dotyczące dziecka? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog w Ośrodku Adopcyjnym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie Kamilę Domagałę.

  Ta dziewczynka mieszka od urodzenia w szpitalu. Opiekuje się nią personel szpitalny. Na początku nie potrafiła się nawet przytulać, musiała się tego nauczyć. Urodziła się z wrodzonym zespołem alkoholowym i wymaga żywienia pozajelitowego. Lekarze mają jednak nadzieję, że znajdzie ktoś, kto stworzy dla niej prawdziwy dom, otoczy ją opieką i będzie kochać.

  W ostatnim roku liczba adopcji zagranicznych spadła od ponad 60 proc. Powodem są zaostrzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kryteria względem par z zagranicy. Czy ograniczenie adopcji zagranicznych to dobry pomysł? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z prezes Fundacji Po Adopcji Magdaleną Modlibowską.

  Historia Mateusza jest smutna: został porzucony przez rodziców, cierpi na niewydolność serca, nie mówi i jest karmiony dojelitowo. W chwili obecnej - decyzją sądu - maluch przebywa w Domu Chorego Dziecka w Łodzi. Chłopiec czeka na rodzinę adopcyjną. Jak wygląda sytuacja prawna Mateusza? Czy jego rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej? Jakie wymagania muszą spełniać osoby, które chciałyby adoptować chore dziecko? Z opiekunką chłopca Magdaleną Gumińską rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.