okno życia

    okno życia

    Matka dwójki dzieci z Olsztyna zostawiła je w "oknie życia". Kobietę odnalazła policja, by dowiedzieć się, dlaczego zdecydowała się na ten rozpaczliwy gest. Czy zostawienie dziecka w oknie oznacza zrzeczenie się praw rodzicielskich? Dlaczego rodzice decydują się na taki krok? I jak wygląda życie dzieci, które zostały zostawione w "oknie życia"? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Danutą Polańską, dyrektorem Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku.

    17-letnia matka chciała anonimowo pozostawić dziecko w oknie życia, ale została przesłuchana przez policję. Dlaczego? O postępowaniu polskich organów ścigania i roli, jaką pełnią okna życia rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: adwokatem Grzegorzem Wroną i dyrektor Wojewódzkiego Centrum Pomocy Rodzinie Jolantą Sobczak. Czy matka, która zostawi dziecko w oknie życia może je kiedyś odzyskać?

    Okna życia działają od dawna. Zazwyczaj trafiają tam niemowlęta, którymi z jakiś powodów nie mogą lub nie chcą opiekować się rodzice. Dlatego dziwi fakt, że w oknie życia we Wrocławiu matka zostawiła półtoraroczne dziecko. Do wrocławskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pojechała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska, by sprawdzić, co w tej chwili dzieje się z oddaną dziewczynką, jaki jest jej stan zdrowia i, jaka może czekać ją przyszłość. Jej rozmówcami byli: dyrektor MOPS-u Anna Józefiak-Materna i prawnik Łukasz Nawrocki z Ośrodka Adopcyjnego.