Psychologia

Psycholog radzi, by rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie. Unikanie tematu może tylko zaszkodzić

Psychologia

Autor:
Sabina
Zięba
Smutna dziewczynka

Obecna sytuacja na świecie wpływa na wszystkich. Jej skutki dotykają również dzieci, które choć nie zawsze rozumieją, co się dzieje, to jednak odczuwają napięcie i złe emocje. Jak przekazywać i tłumaczyć najmłodszym bieżące wydarzenia w Ukrainie? O tym rozmawiały Ewa Drzyzga i Oliwia Pogodzińska podczas webinaru Fundacji TVN i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Psychika dzieci we współczesnym świecie

9 marca o 15:00  na Facebooku TVN, TVN Style, Dzień Dobry TVN, Uwagi TVN, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacji TVN odbył się webinar na temat: "Wojna w Ukrainie - jaki może mieć wpływ na kondycję psychiczną naszych dzieci i jak możemy im pomóc?". Spotkanie poprowadziła Ewa Drzyzga, a jej gościem była psycholog i specjalistka ds. pomocy telefonicznej, Oliwia Pogodzińska.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Wspólnie zajęły się tym zagadnieniem, ponieważ z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika że 630 tys. dzieci w Polsce wymaga pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Z kolei dane UNICEF-u z ubiegłego roku mówią o tym, że 20 proc. dzieci i młodzieży ma objawy depresji. Jak rozpoznać zachowania, które by na to wskazywały i kiedy potrzebna jest interwencja?

- Kiedy zauważamy dużo zmian w zachowaniu dziecka. Kiedy dziecko jest podenerwowane, wycofane, smutne. Kiedy z dziecka otwartego, zagadującego nas w kuchni, siedzącego z nami przy obiedzie, zaczyna się chować, uciekać od kontaktu. Kiedy dostrzegamy, że traci zainteresowanie tym, co dotychczas sprawiało mu przyjemność. Kiedy zauważamy, że traci zainteresowanie kontaktem z rówieśnikami, przechodzi tylko do takiego trybu online - siedzi w telefonie i nie chce w żaden sposób kontaktować się ze swoimi koleżankami i kolegami - mówiła Oliwia Pogodzińska podczas webinaru.

Wpływ wojny na psychikę dzieci

Choć nie wszyscy przez obecną sytuację będą w kryzysie, to u większości, którzy obserwują wydarzenia, pojawia się wzmożone napięcie, niepokój, lęk, duże zmęczenie oraz przebodźcowanie. Szczególnie trudne jest to dla najmłodszych wtedy, gdy nie wiedzą, co się dzieje i kiedy rodzice nie tłumaczą, nie rozmawiają o wojnie.

- Ważne jest, by zapytać, co dziecko usłyszało, jak ono się czuje w związku z tym, jak ono to rozumie. Nawiązywać takie rozmowy, które będą tworzyły przestrzeń. (...) Kiedy będziemy unikać tego tematu, kiedy będziemy unikać rozmowy, to dziecko będzie miało poczucie, że to jest temat, z którym nie można przyjść do rodzica, z którym trzeba radzić sobie samemu, bo rodzic nie jest gotowy na tę rozmowę - tłumaczyła specjalistka ds. pomocy telefonicznej.

Warto się również dowiedzieć, czy zagadnienia związane z wojną były poruszane w szkole. Nauczyciele bowiem często wolą unikać mocnych tematów w obawie o reakcję uczniów. Jeżeli usłyszymy, że kwestia agresji na Ukrainę w placówce nie istnieje, można zgłosić do dyrekcji, że chcielibyśmy, by ktoś z dziećmi o tym porozmawiał. W domu z kolei nie można okazywać bezsilności, ale też nie można zamiatać sprawy pod dywan.

- Bycie oparciem jest bardzo ważne, natomiast zapewnianie dziecka, że "wszystko będzie dobrze", jest zapewnieniem, którego nie możemy dziecku tak naprawdę dać. (...) Nie kłamiemy - to jest bardzo ważne, żeby być z dzieckiem szczerym i żeby dostosowywać te informacje oczywiście do wieku, w którym jest dziecko. (...) Mówienie o tym, że sytuacja się skończy jest bardzo ważne. (...) Bardzo ważne jest, żeby mówić dzieciom, że ludzie, którzy są odpowiedzialni za politykę i stosunki międzynarodowe pracują nad tym, żeby jak najszybciej ten konflikt zakończyć - dodała Oliwia Pogodzińska podczas webinaru.

Tutaj możecie znaleźć: Kompendium zasobów nt. pomocy osobom objętym wojną w Ukrainie. Poniżej możecie natomiast posłuchać całego webinaru.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: D-Keine/Getty Images

Pozostałe wiadomości