Parenting

Niezawodny sposób na położenie dziecka spać? Opracowali go naukowcy

Parenting

Autor:
Maria
Czarniecka
Źródło:
zdrowie.radiozet.pl/https://poranny.pl/

Naukowcy zbadali niemowlęta i ich matki podczas różnych wariantów usypiania. Jak się okazało, udało im się znaleźć najskuteczniejszy schemat. Czy metoda 5-5-8 okaże się rewolucyjna? Na czym polega?

Czy dziecko może płakać bez powodu?

Choć nigdy nie powinno się ignorować płaczu niemowlęcia, doktor Ronald G. Barr z BC Children's Hospital Research Institute zaobserwował zjawisko, które nazwał "purple crying". To tzw. "płacz bez powodu", który dotyka od 20 do 30% niemowląt. Charakteryzuje się tym, że dziecka nie da się w żaden sposób uspokoić. Pojawia się zazwyczaj o tej samej porze dnia i może trwać godzinami. Mowa oczywiście o zdrowym niemowlęciu, któremu fizycznie nic nie dolega i jest zdrowe.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Do tej pory uczeni byli przekonani, że nie ma sposobu na ujarzmienie dziecka, które wpadło w wir "płaczu bez powodu". Rewolucją okazało się badanie, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma "Current Biology”.

Jak sprawić, żeby płaczące niemowlę zasnęło?

Okazuje się, że jest schemat, który można nazwać najbardziej skuteczną metodą usypiania. Uczeni zbadali 21 niemowląt (do 7 miesiąca życia) z matkami, które próbowały uspokoić swoje dzieci w 4 różnych wariantach: matka trzyma niemowlę i chodzi, trzyma niemowlę i siada, niemowlę samo w łóżeczku, niemowlę bujane w wózku lub w bujaku. Zespół mierzył tętno maluchów i filmował ich zachowania.

Metodę, która przynosiła najlepsze skutki nazwano 5-5-8. Polega na 5 minutach noszenia dziecka chodząc i 5 do 8 minut bujania w ramionach przed odłożeniem dziecka do łóżeczka. Sekwencję noszenia i bujania na kolanach należy powtarzać do momentu, aż dziecko nie uśnie.

- Zbadaliśmy fizjologię stojącą za zachowaniami, które wszyscy znają, chociaż nie jest do końca rozumieją, dlaczego działają - mówi Gianluca Esposito, psycholog rozwojowy z Uniwersytetu w Trydencie we Włoszech, jeden z autorów badania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło: zdrowie.radiozet.pl/https://poranny.pl/

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Pozostałe wiadomości