Gorące tematy

Święty Mikołaj, Gwiazdor, a może Dziadek Mróz? Ciekawostki, o których nie mieliście pojęcia

Gorące tematy

Autor:
Maria
Czarniecka
Reporter:
R. Męczykalski, M. Buchała, A. Grzymkowska
Kim naprawdę był Święty Mikołaj?

6 grudnia obchodzimy mikołajki, dlatego warto wspomnieć najpopularniejszego Mikołaja na świecie. Choć wydawać by się mogło, że znamy go doskonale, nic bardziej mylnego. O prawdziwym Mikołaju wiemy tak mało, że Kościół zdecydował się podjąć jedną, bardzo ważną decyzję.

Co wiemy o świętym Mikołaju?

Zacznijmy od tego, że święty Mikołaj świętym już nie jest. - W 1969 roku został wykreślony z listy świętych. Naukowcy stwierdzili, że nie ma wystarczających dowodów na to, że w ogóle istniał - mówił w Dzień Dobry TVN Jakub Rybski, dziennikarz National Geographic. - Najstarsze wzmianki o świętym Mikołaju pochodzą z VI wieku naszej ery, czyli aż 200 lat po śmierci rzekomego Mikołaja - dodał.

Kiedy i gdzie pracuje Święty Mikołaj?
Kiedy i gdzie pracuje Święty Mikołaj? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dowiadujemy się z nich tylko tyle, że istniał biskup o imieniu Mikołaj, ale czy to ten, o którym powstały legendy? Władzę sprawował w Myrze (Turcja). Kolejne informacje zdobyte przez naukowców mówią o hagiografiach na jego temat, ale te pojawiły się aż 500 lat po śmierci, dlatego nie są wiarygodnym źródłem informacji. Zwłaszcza, że pojawiały się w nich wzmianki, jakoby Mikołaj jeszcze jako niemowlę umiał stawać o własnych siłach na nogach.

Kim był święty Mikołaj?

- Hagiografie mówią o tym, że Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny i był jedynakiem. Jako dziecko miał wykazywać nadprzyrodzone cechy, np. uzdrawiać chorych. Wcześnie stracił rodziców, odziedziczając po nich spory majątek. Postanowił życie zawierzyć Bogu - opowiadał gość Dzień Dobry TVN. Jak zaznaczył, postać, o której mowa w legendach, była skupiona na cichym, często materialnym pomaganiu innym.

Dopiero w XX wieku zbadano szczątki świętego Mikołaja. Przez ok. 1000 lat znajdowały się w krypcie we włoskim Bari. Naukowcy odkryli, że badana przez nich osoba miała ok. 70 lat, gdy umarła. - Osoba, która ówczesnych czasach dożyła takiego wieku, musiała być zamożna, bo miała dobrą dietę, a średnia życia była znacznie krótsza - wyjaśniał Jakub Rybski.

Okres, z którego pochodziły kości, zgadzał się z rzekomym rokiem urodzenia legendarnego Mikołaja. Co więcej - na podstawie rekonstrukcji czaszki okazało się, że osoba, do której należały badane szczątki, miała uszkodzenia twarzy i złamany nos. Zgadzałoby się to z jedną z legend dotyczących tego, że Mikołaj padł ofiarą prześladowań.

Jak nazywany jest Święty Mikołaj w różnych częściach Polski?

Mikołaj, jakiego znamy, swoje korzenie ma w amerykańskiej propagandzie prowadzonej podczas wojny secesyjnej. Starszy mężczyzna ubrany w strój w kolorach USA miał przynosić prezenty żołnierzom. Później znany gigant słodkich napojów wymyślił takiego Mikołaja, jakiego kojarzymy dzisiaj. W Polsce nazywany jest różnie, zależnie od regionu kraju. Na Śląsku będzie to Dzieciątko Jezus, a na wschodzie Dziadek Mróz lub Gwiazdka. W Wielkopolsce z kolei prezenty roznosi Gwiazdor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Maria Czarniecka

Reporter: R. Męczykalski, M. Buchała, A. Grzymkowska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości