Parenting

Dlaczego bunt nastolatka jest potrzebny? Psycholożka wyjaśnia mechanizm

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

Okres nastoletni to trudny czas zarówno dla dziecka jak i rodzica. Jak rozmawiać nastolatkiem? Co zrobić, aby każda wymiana zdań nie kończyła się kłótnią czy awanturą? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Żysko-Pałubą, psycholożką dziecięcą.

Dlaczego nastolatki się buntują?

Kiedy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, zaczyna się buntować. Głośno wyraża swoje niezadowolenie, stara się także bronić swoich granic. - Rodzice muszą wiedzieć, że taka postawa jest zupełnie naturalna. Choć jest to bardzo nieprzyjemne, jest bardzo potrzebne - mówiła w Dzień Dobry TVN Marta Żysko-Pałuba, psycholożka dziecięca. Rodzic powinien mieć na uwadze, że każdy nastolatek chce być dostrzeżony, wysłuchany i szanowany. - Moje doświadczenia pokazuje, że rodzice nastolatków wchodzą w rolę kontrolera, a dzieciaki w tym wieku tego nie znoszą i stawiają bardzo silny opór - dodała specjalistka.

Warto dodać, że ta nadmierna kontrola ze strony rodzica bardzo często bierze się z troski i chęci zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. - Niestety w ich rozumieniu bezpieczeństwo to przekonanie, że sami najlepiej wiedzą, co jest najlepsze dla dziecka i w ogóle nie chcą słuchać tego, co nastolatek ma do powiedzenia - dodała psycholożka. Rodzic musi sobie zdać sprawę, że bunt nastolatka jest absolutnie niezbędny do tego, aby dziecko mogło zbudować własną tożsamość. Odpowiedzieć sobie na pytanie - kim chce być?

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

W ocenie psycholożki w tym niełatwym okresie rodzice powinni zachować dystans i uzbroić się w cierpliwość. Nie znaczy to jednak, że mają nie reagować na zachowanie swojego dziecka. Ważne jest, aby rodzic mówił dziecku o swoich obawach i uczuciach, jednak zanim to zrobi, musi "złapać" kontakt z nastolatkiem.

- W pierwszej kolejności trzeba zwrócić się do dziecka. Zapytać np. dlaczego jest złe w danym momencie, dlaczego znowu nie wróciło do domu o czasie, co takiego fajnego jest poza domem, co tak go absorbuje. Nawet jeśli dziecko nas zignoruje i nie odpowie na nasze pytania, to będzie wiedziało, że rodzic się nim interesuje i jest przy nim - dodała specjalistka.

A kiedy i jak zacząć mówić dziecku o swoich emocjach. Jak powiedzieć mu o obawach, które mamy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy z psycholożką.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości