Takiego placu zabaw nie ma nigdzie indziej. Choć przestrzenie stymulujące rozwój sensoryczny dzieci nie należą już do rzadkości, to zamojskie przedszkole postawiło na sprzęty wykonane przez rodziców, pracowników i samych podopiecznych. Reporter Dzień Dobry TVN na własne oczy przekonał się, jak niezwykłe jest to miejsce.
Wyjątkowe przedszkole
Przy przedszkolu nr 7 w Zamościu, powstało wyjątkowe miejsce. Plac zabaw, gdzie nie cichnie śmiech dzieci, został zbudowany na bazie autorskich pomysłów nie tylko pracowników placówki, ale także rodziców i podopiecznych. Wszystkie zabawki zrobione są ręcznie - nic nie zostało zamówione w żadnym sklepie.
- Osiedle jest zielone, znajdujemy się blisko rzeki, rosną tu drzewa. Postanowiliśmy, że będzie to ekologiczno-sensoryczny plac zabaw - mówiła Aleksandra Baranowicz, dyrektorka przedszkola.
Standardowe place zabaw rozwijają zdolności ruchowe dzieci, ale rzadko kiedy wspierają rozwój zmysłów takich jak słuch, dotyk czy wzrok.
Ekologiczno-sensoryczny plac zabaw
Nie tylko dzieci, ale także rodzice nie kryją radości. Ich pociechy od teraz mogą spędzać czas w wyjątkowym miejscu. Sensoryczne, interaktywne urządzenia rozwijają nie tylko zmysły, ale wpływają również na lepszą współpracę w grupie, rozwój wyobraźni oraz zachęcają do nauki przez zabawę.
- Powstała pierwsza kuchnia i okazało się, że jest hitem, bo bardzo się spodobała. Pojawiły się także sztalugi malarskie. Panie nauczycielki zaprojektowały ścieżkę sensoryczną i z każdym dniem powstawał nowy pomysł, który został zrealizowany - relacjonowała Agnieszka Bielak, mama Zuzi i Miłosza.
Współtworzenie przestrzeni rekreacyjnej okazało się świetną zabawą dla rodziców.
- To był też powrót do dzieciństwa. Pokazaliśmy dzieciom, jak bawiliśmy się kiedyś, kiedy nie było tak dużo zabawek i trzeba było samemu wymyślać - podsumowała Aleksandra Baranowicz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Patricia Kazadi była obrażana przez swój wygląd. "Duży tyłek i usta były moimi kompleksami"
- Nauczyciele i koledzy z klasy prawie doprowadzili go do samobójstwa. "Nigdy tego nie mówiłem" Śmierć noworodka to rozpacz rodziców i bezradność lekarzy. "Dajemy prześcieradełko z zapachem maluszka"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN