Czy rodzice powinni narzucać dzieciom pasje? Zaskakująca opinia nastolatków

"Lekcja wychowawcza". Czy rodzice powinni narzucać dzieciom pasje?
"Lekcja wychowawcza". Rady dla rodziców od nastolatków
"Lekcja wychowawcza". Rady dla rodziców od nastolatków
"Lekcja wychowawcza". Rady dla rodziców od nastolatków
"Lekcja wychowawcza". Rady dla rodziców od nastolatków
Uczniowie z II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie w kolejnym odcinku cyklu "Lekcja wychowawcza" Magdaleny Zasadni-Graczyk opowiedzieli, jakie mają podejście do pozaszkolnych zajęć, w których brali lub biorą udział na życzenie rodziców. Gdzie leży granica pomiędzy inspirowaniem a zmuszaniem? Poznaj cenne rady nastolatków.

"Lekcja wychowawcza" to cykl spotkań z młodzieżą z II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Licealiści odpowiadają na pytania Magdaleny Zasadni-Graczyk dotyczące relacji z rodzicami i rówieśnikami. Perspektywa młodych ludzi ma być pomocą dla rodziców w zrozumieniu świata i emocji ich nastoletnich dzieci.

"Lekcja wychowawcza": Czy pasje narzucane przez rodziców są wartością?

Rodzice, którzy pragną, by ich dziecko zdobyło wszechstronne umiejętności, jeżeli tylko mają możliwości czasowe oraz finansowe, starają się oferować mu liczne zajęcia pozaszkolne. Niekiedy taka postawa wiąże się z buntem pociech, które marzą jedynie o beztrosko spędzanym czasie wolnym pozbawionym wszelkich obowiązków. Czy warto przejmować się takim buntem?

Jak zauważa młodzież z II LO im. Traugutta w Częstochowie, zdrowy upór rodziców w kwestii kształtowania dziecięcych pasji jest bardzo korzystny i może pozytywnie rzutować na przyszłość młodego człowieka.

- Uważam, że rodzice powinni pokazywać nam różne drogi i faktycznie nas lekko nakierować - zaznacza Kordian.

- Dziecko w najmłodszych latach swojego życia powinno mieć jak najwięcej różnych doświadczeń życiowych. Często to są rzeczy, do których rodzice nas zmuszają. My ich nie do końca chcemy. Nasze pasje nie spadną na nas z kosmosu. To nie jest tak, że my będziemy sobie siedzieli i pewnego dnia nas to nawiedzi. Musimy spróbować stu rzeczy, które będą koszmarne, które nie będą dla nas i dopiero ta sto pierwsza może będzie dobra - tłumaczy Bartek.

"Lekcja wychowawcza": Granica pomiędzy inspirowaniem a zmuszaniem dziecka

Skąd jednak rodzice mają wiedzieć, że troska o wszechstronne wykształcenie dziecka i zapewnienie mu dostępu do wielu pasji nie wykracza poza zdrowe normy? I czym w ogóle te zdrowe normy są?

- Jeżeli przed zajęciami lub jakimiś zawodami dochodzi do płaczu albo mega stresu, myślę, że to jest już ten moment, kiedy się powinno po prostu przestać cisnąć i dać dziecku wolność - zauważa Marta, uczennica wspomnianego częstochowskiego liceum.

- Na pewno trzeba zagwarantować dziecku komfort, opiekę i wsparcie, a nie ciągnięcie na siłę, że dziecko będzie czuło, że ono musi spełniać oczekiwania rodziców cały czas, że musi udowodnić swoją wartość - dodał Robert.

Więcej porad w wideo zamieszczonym na górze strony.

Pomóż nam ulepszyć serwis. Weź udział w krótkiej ankiecie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości