Parenting

Mama siedmiorga dzieci o wypaleniu rodzicielskim. Jak sobie z nim radzić?

Parenting

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Czym jest wypalenie rodzicielskie?
Czym jest wypalenie rodzicielskie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Wypalenie rodzicielskie to stan, który może pojawić się u każdego, kto jest mamą czy tatą. Objawia się np. bezsilnością, zmęczeniem i zniechęceniem. Jak sobie z nim radzić i dlaczego trzeba z nim walczyć? O tym opowiedziała m.in. mama siedmiorga dzieci Agnieszka Stefaniuk.

Jak rozpoznać wypalenie rodzicielskie?

Wypalenie rodzicielskie może dotknąć każdego. Wszystko za sprawą stresu, który potrafi narastać do stanu charakteryzującego się bezradnością i brakiem wiary w siebie. W studiu Dzień Dobry TVN mama siedmiorga dzieci Agnieszka Stefaniuk, socjolog dr Tomasz Marcysiak oraz psycholog Katarzyna Kucewicz opowiedzieli, jak sobie z nim radzić.

Na początku warto dowiedzieć się, kiedy samopoczucie powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. - W wypaleniu rodzicielskim ten czas bardzo niebezpiecznie się wydłuża. Zaczynamy stale czuć zmęczenie, zniechęcenie i poczucie braku sensu w rodzicielstwie, zdystansowanie się od dziecka - tłumaczy psycholog.

Wypalenie rodzicielskie - konsekwencje

Jak podkreśla specjalistka, zaniedbanie tych objawów może prowadzić do poważnych konsekwencji. - Jest to bardzo trudny emocjonalnie stan, ponieważ z jednej strony rodzic kocha i ma poczucie obowiązku, a z drugiej pojawia się to wypalenie i może prowadzić do depresji i różnych pogorszeń samopoczucia człowieka - dodaje Katarzyna Kucewicz.

Kryzys ojcostwa dopadł m.in. socjologa i tatę czterech córek Tomasza Marcysiaka. - Wydawało mi się, że nie daję dzieciom tego, na co zasługują czy tego, co po prostu chciałbym im dać - wspomina. - Doszedłem do wniosku z żoną, że nie można dzieci przeinwestować, czyli zapewnić im wszystkich atrakcji, a potem nie mieć dla nich czasu - zaznacza nasz gość.

Socjolog był głównym żywicielem rodziny, dlatego większość dnia spędzał na realizacji obowiązków zawodowych. - Dzisiaj mam trochę wyrzuty sumienia, że aż tak dużo nie było mnie w domu i czasem mogło to bardziej wyglądać jak taka ucieczka - zauważa.

Mama siedmiorga dzieci Agnieszka Stefaniuk wskazuje, że kryzys emocjonalny, fizyczny czy duchowy są naturalną częścią rodzicielstwa. - Po pierwsze znormalizujmy to, że nie chodzi o to, że określenie szczęśliwa, to znaczy, że nie ma tych kryzysów, tego wypalenia i zmęczenia - mówi.

Co zrobić, gdy czujemy, że dotyka nas wypalenie rodzicielskie? - Dobrze udać się do specjalisty - psychiatry, psychologa, psychoterapeuty. My jako specjaliści mamy narzędzia, by wspomagać te osoby (...) pomagamy innym, a sobie nie. Odwrócenie się do siebie jest tu kluczowe - podsumowuje Katarzyna Kucewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości