Parenting

Polscy artyści w wyjątkowym projekcie przełamują kobiece tabu. "Cierpienie w ciszy nie pomaga"

Parenting

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Karolina Kalatzi
Karolina Kalatzi, Izabela Sztandera

Macierzyństwo to odpowiedzialne zadanie, które niesie za sobą wiele radości, ale nierzadko wiąże się także z bolesnymi doświadczeniami. Kobiety, które na co dzień mierzą się z trudami narzuconej im roli, zwykle wstydzą się mówić głośno o swoim cierpieniu. Projekt "TABU" to odpowiedź na osamotnienie i ból, z którymi każdego dnia zmaga się wiele Polek. Kulisom tego wyjątkowego projektu przyjrzała się redaktorka dziendobry.tvn.pl, Karolina Kalatzi.

Projekt "TABU" - cykl artystycznych podcastów

Codzienne problemy kobiet, dotyczące między innymi macierzyństwa, seksualności czy depresji, często spotykają się z niezrozumieniem, a nawet krytyką ze strony społeczeństwa. Matki, żony, oddane opiekunki ogniska domowego wstydzą się mówić głośno o trudnościach związanych z powierzoną im rolą. Projekt "TABU" to inicjatywa Fundacji Projekt Kobiety, mająca na celu przełamanie tego milczenia.

"TABU" to cykl podcastów, które będą poruszać dosyć specyficzne tematy. Bardzo długo zastanawialiśmy się, czy nazwać to "TABU" - cykl podcastów ważnych, czy może raczej odważnych. Rolą naszej artystycznej, kobiecej fundacji jest branie na klatę tematów, którzy inni się boją

- wyjaśnił Maksymilian Ławrynowicz, prezes Fundacji Projekt Kobiety.

Realizację wyjątkowego cyklu wspierają polscy artyści, udzielający głosu w szczególnej sprawie. W kolejnych odsłonach niecodziennego projektu to oni będą odczytywać prawdziwe, anonimowe historie, pochodzące z zamkniętej grupy wsparcia dla kobiet. Pierwsza część cyklu, zatytułowana "Żałuję rodzicielstwa", to reakcja na problemy Polek, które z różnych powodów nie odnajdują się w macierzyństwie. Ich poruszające zwierzenia zdecydowali się wypowiedzieć na głos Barbara Kurdej-Sztatan, Renata Dancewicz, Paulina Holtz oraz Tomasz Ciachorowski.

"Żałuję rodzicielstwa" - premiera projektu "TABU"

Pierwsza część cyklu miała swoją premierę w czwartek 7 października 2021 roku. W wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział zaangażowani w akcję aktorzy, ale także doświadczeni eksperci w dziedzinie psychologii i seksuologii. "Żałuję rodzicielstwa" to historie, które napisało życie, w dużej mierze zwracają one uwagę na przemilczany temat presji społecznej, związanej z posiadaniem dzieci.

- To bardzo ważne, że możemy o tym mówić, że głos tych kobiet jest słyszalny. Cierpienie w ciszy nie pomaga. Wiele z nas, kobiet, matek, boryka się z przeróżnymi trudnościami. Oczywiście, historie, które my opowiadamy są dosyć skrajne i w sumie rzadkie, ale jednak niemarginalne. Po prostu trzeba o tym mówić. Cały czas myślałam o tym, jak to dobrze, że nie zamiata się tego pod dywan, że miłość macierzyńska dostaje też taką twarz - oceniła aktorka Paulina Holtz.

Przełamywanie kobiecego tabu to ważna misja, zwracająca uwagę na nierzadko spotykane problemy. Inicjatywa Fundacji Projekt Kobiety może okazać się cennym wsparciem dla wielu Polek, które wstydzą się mówić głośno o tym, co je boli, a jednocześnie bardzo potrzebują pomocy. Nie chodzi tu jednak o poszukiwanie wskazówek, lecz przede wszystkim o możliwość wyrażenia trudnych emocji, podzielenia się nimi z resztą świata.

Powinniśmy społecznie słyszeć ten głos, to jest najważniejsze. Bez oceny i bez dawania rad

- wyjaśniła Izabela Sztandera, ekspertka w dziedzinie doradztwa macierzyńskiego, zwracając tym samym uwagę na aspekty osamotnienia i społecznego wykluczenia, o których często zapominamy. - Słuchanie bez ocen jest bardzo ważne. Dzięki niemu kobieta ma poczucie, że jest ważna i może być taka, jaka jest - podsumowała rozmówczyni Karoliny Kalatzi.

Partnerem akcji jest TIDAL.

TABU - cykl podcastów ważnych. "Żałuję Rodzicielstwa". Zobacz wideo:

TABU - cykl podcastów ważnych. "Żałuję Rodzicielstwa"
TABU - cykl podcastów ważnych. "Żałuję Rodzicielstwa"Źródło: Dzień Dobry TVN
Relacja ze śniadania prasowego. TABU - cykl artystycznych podcastów. Pierwsza część cyklu pt. "Żałuję Rodzicielstwa"

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Karolina Kalatzi

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości