Od kiedy można podawać dziecku smoczek?

dziecko ze smoczkiem
Smoczek dla dziecka. Kiedy po niego sięgnąć?
Źródło: Jamie Grill/Getty Images
Wielu rodziców zastanawia się, czy podawać noworodkowi smoczek. Istnieją różne szkoły i teorie związane z tym tematem. Warto poznać wszelkie za i przeciw oraz przekonać się, czy może to mieć wpływ na rozwój dziecka.

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Kiedy maluch przychodzi na świat, w głowach rodziców rodzi się wiele pytań dotyczących wychowywania dziecka oraz zapewnienia mu prawidłowego rozwoju. Wśród nich pojawia się problem, od kiedy podawać smoczek. Poznaj prawdy i mity.

Czy podawać niemowlakowi smoczek?

Rodzicielstwo to jedno z największych wyzwań w życiu każdego człowieka. Choć początkowo wszystko brzmi przerażająco, szybko można się przekonać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Najtrudniejsze są pierwsze miesiące życia niemowlaka. Młodzi rodzice nie wiedzą, jak funkcjonuje mały organizm i jak należy postępować z tak drobną istotą, dlatego zadają sobie i bliskim wiele pytań, np. czy noworodkowi należy dawać smoczek. Jak to często bywa – ilu ludzi, tyle opinii. W takich sytuacjach warto zasięgnąć fachowej wiedzy i wiarygodnych źródeł informacji. Nowoczesne podejście do wychowywania dzieci nierzadko odrzuca tradycyjne metody, wskazując na ich wady, a czasem wręcz wytykając ich szkodliwość. Nie zawsze jednak można się z tym zgodzić.

Kontrowersje wokół sporu, czy podawać dziecku smoczek, wynikają z jego możliwych szkodliwych działań. Jednak wielu pediatrów zaleca jego stosowanie ze względu na naturalny odruch ssania u małych dzieci. Niektóre z nich nie w pełni go zaspokajają podczas karmienia piersią. Dzięki podaniu maluchowi smoczka dziecko uspokoi się i wyciszy, a także uzyska poczucie bezpieczeństwa, które w początkowym etapie życia jest kojarzone z odruchem ssania. Warto również pamiętać, że jeśli maluszkowi coś będzie nie pasować, w najgorszym wypadku odrzuci smoczek. Problemem może się jedynie okazać nieprawidłowa technika ssania i wątpliwości co do momentu, kiedy należy podać lub odstawić smoczek. Należy pamiętać, że zbyt wczesne podanie smoczka noworodkowi może zaburzyć proces laktacji i znacznie utrudnić karmienie piersią.

Od kiedy podać smoczek niemowlakowi?

Tak naprawdę ciężko odpowiedzieć na pytanie, od kiedy dać smoczek niemowlakowi. Wiele zależy od indywidualnego przypadku, bo bywają sytuacje, gdy podawanie smoczka w ogóle nie jest konieczne. Z pewnością nie można tego traktować jako sposobu na wychowanie dziecka. Głównym zadaniem smoczka jest uspokojenie malucha, a nie magiczne sprawienie, że dzięki temu stanie się on grzecznym brzdącem. Błędem jest podanie smoczka zaraz po urodzeniu, nawet w przypadku modeli przeznaczonych typowo dla noworodków. Może to się przyczynić do późniejszych problemów z naturalnym karmieniem.

Choć na pytanie, od kiedy podać smoczek niemowlakowi, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, przyjęła się uniwersalna zasada, że dziecko może z niego korzystać nie wcześniej niż po upływie czterech tygodni od narodzin. W tym czasie u malucha wystarczająco dobrze rozwinie się odruch ssania, bez ryzyka, że mógłby zostać zaburzony przez stosowanie smoczka. Bardzo ważne jest również umiejętne rozpoznanie, kiedy należy podać dziecku smoczek. Takim sygnałem może być płacz, który informuje rodziców, że coś jest nie tak. Uspokojenie malucha za pomocą smoczka może się okazać najlepszym rozwiązaniem. Warto także pamiętać o tym, aby był on dostosowany do wieku dziecka i wymieniany przynajmniej raz na trzy miesiące. Należy też dbać o to, aby zawsze był czysty i niezanurzany w słodkich napojach.

Dawać smoczek czy nie? Korzyści i możliwe skutki uboczne

Problem, od kiedy dać smoczek niemowlakowi i czy w ogóle to robić, na zawsze pozostanie kością niezgody pomiędzy tradycyjnym a nowoczesnym modelem wychowania. Tutaj zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy smoczków mają rację. Warto poznać zalety i wady, związane z ich stosowaniem u niemowląt. Wśród korzyści należy wspomnieć o tym, że smoczki zaspokajają potrzebę ssania, ale pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane (pod względem wieku, budowy i materiału, z jakiego są wykonane). Ponadto stosowanie smoczka nie dopuszcza do rozwinięcia negatywnego nawyku ssania kciuka, który w konsekwencji może się przyczynić do wad zgryzu i zaburzeń mowy. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość zapewnienia spokojniejszego snu. Korzystanie ze smoczka pomaga również w rezygnacji z nocnego karmienia i ułatwia opiekę sprawowaną przez ojca.

Jeśli chodzi o wady związane ze stosowaniem smoczka, mogą one dotyczyć zarówno problemów rozwojowych, jak i zdrowotnych. Częstym skutkiem ubocznym jest występowanie zapalenia ucha środkowego, infekcji oraz zaburzeń ssania, które mogą utrudnić karmienie piersią. Stosowanie smoczka może także doprowadzić do pojawienia się wad zgryzu oraz próchnicy. W niektórych przypadkach zdarzają się również opóźnienia w rozwoju mowy, a niekiedy nawet skutkują problemami w rozwoju emocjonalnym malucha.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości