Podnoszenie dziecka do góry - kiedy jest niebezpieczne?
Dzieci, zwłaszcza te małe, są bardzo ruchliwe i trudno jest nad nimi zapanować. Dlatego spora grupa rodziców podczas spaceru, kiedy czują, że malec chce się wyrwać, mocniej chwytają jego dłoń. Niektórzy, aby zatrzymać pociechę i trochę dla zabawy, trzymając ją jedynie za nadgarstki lub dłonie, podnoszą ją do góry. Choć dzieciaki świetnie się wtedy bawią, to pediatra dr Amulya Mysore na swoim koncie na Instagramie @parenting_with_dr_amulya przestrzega przed takim zachowaniem.
Chore dzieci
Specjalista w zamieszczonym w mediach społecznościowych nagraniu dodaje, że podnoszenie oraz huśtanie dziecka za ręce to prosta droga do kontuzji. Co więcej, do urazu może doprowadzić również podnoszenie kilkulatka za rękawy kurtki, zwłaszcza jeśli zrobimy to bardzo gwałtownie. Taka niewinna zabawa może się skończyć tzw. łokciem piastunki.
Łokieć piastunki - co trzeba wiedzieć o tym schorzeniu?
Łokieć piastunki lub choroba de Chassaignaca to podwichnięcie głowy kości promieniowej wraz ze zwichnięciem fragmentu więzadła obrączkowatego. Kość promieniowa u 2-3-letnich dzieci nie jest jeszcze do końca ukształtowana, a więzadło nie dość stabilne, dlatego taka z pozoru niewinna zabawa może sprawić, że kość wysunie się ze stawu. Pediatra w nagraniu tłumaczyła, że takie urazy zdarzają się nawet u starszych dzieci 6-latków i 7-latków.
Najbardziej charakterystycznym objawem łokcia piastunki jest silny ból w okolicach łokcia i promieniujący w kierunku nadgarstka. Dziecko, które ma taki uraz zazwyczaj trzyma się za łokieć, ma też trudności z podnoszeniem ręki i wykonywaniem jakichkolwiek ruchów. Jeśli specjalista stwierdzi, że dziecko zmaga się z łokciem piastunki - konieczne będzie jego nastawienie. W przypadku małych pacjentów zabieg odbywa się w znieczuleniu. Poprawa jest niemal natychmiastowa.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Miesiącami ignorowali kaszel 5-letniego synka. Przyczyna jego dolegliwości zszokowała lekarzy
- Przepytywała dziecko w autobusie. "Za każdym razem, gdy popełniało błąd, musiało zacząć od nowa"
- Te przedmioty wyciągnięto z dziecięcych przełyków. "Lekarze powinni ostrzegać o tym swoich pacjentów"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: mjakmama24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adam Hester/Getty Images