Parenting

Jak odpowiadać na trudne pytania dzieci? Psycholog: "Przekazujmy informację zgodnie z prawdą"

Parenting

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Bartek Dajnowski
Ciekawski przedszkolak i trudne pytania
Dzień Dobry TVNCiekawski przedszkolak i trudne pytania

Każdy, kto ma dzieci, wie, że mogą zadać naprawdę trudne pytania. O ile z nastolatkiem można już wiele rzeczy przedyskutować, o tyle nurtujące kwestie przedszkolaków nieraz zaskakują. Jak na nie reagować? Jakiej udzielić odpowiedzi? O tym w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psychologiem dziecięcym Agnieszką Golą, a naukowcy i popularyzatorzy nauki debatowali w placówce edukacyjnej z maluchami w wieku od 4 do 8 lat.

Trudne pytania dzieci

"Skąd się bierze wulkan?", "Dlaczego pies się boi burzy?" - to przykładowe pytania przedszkolaków. I nie ma co się dziwić, bo dzieci chciałyby wiedzieć mnóstwo rzeczy z różnych dziedzin. Tylko jak zaspokoić ich ciekawość, gdy sami nie do końca potrafimy na nie odpowiedzieć...

- Tego, czego najbardziej się boimy w trudnych pytaniach to to, że nie znamy odpowiedzi i w jakimś zakresie dziecko pomyśli, że jesteśmy gorszym rodzicem, a to nieprawda, bo przecież to otwiera nam pole do dyskusji, relacji, poszukiwania. To jest zupełnie naturalne, że wszystkiego nie wiemy. Druga rzecz to, co jest dla nas niewygodne albo to, że nikt z nami o tym w dzieciństwie nie rozmawiał, więc nie wiemy, jak powinniśmy przeprowadzić taką rozmowę. Zachęcam, by to robić w miarę w sposób naturalny, spokojny. Dla dziecka pytania: "Dlaczego dżdżownica nie ma oczu?", "Gdzie byłem za nim się urodziłem" - jest takim samym pytaniem, jak każde inne. To naturalna potrzeba dziecka, by poszukiwać informacji. Dlatego rozmawiajmy i przekazujmy je zgodnie z prawdą - mówiła Agnieszka Gola w Dzień Dobry TVN.

Jak podkreśliła psycholog odpowiedzi powinny być dostosowane do wieku dziecka, a rodzic powinien podążać za swoją pociechą. - Dziecko zapyta o tyle, ile w danym momencie jest w stanie przyswoić, więc tutaj nie ma potrzeby głoszenia elaboratów - zauważyła.

Natomiast gdy malec zaczyna ze szczegółami zagłębiać się w temat, np. "Skąd się biorą dzieci?", psycholog poleciła, by sięgnąć po pomoc w postaci książek edukacyjnych czy atlasów. - Zachęcam też do tego, by sondować, co dziecko już wie na danym temat - podkreśliła Agnieszka Gola.

"Dlaczego psy liżą?"

W Dzień Dobry TVN poprosiliśmy też popularyzatorów nauki, aby rozkręcili debatę z maluchami w wieku od 4 do 8 lat. Dzieci pytały o wszystko: "Co było pierwsze: jajko czy kura?", "Dlaczego psy liżą?", "Jak powstał pierwszy człowiek", a naukowcy krok po kroku rozwiewali wszelkie wątpliwości. Zobacz materiał:

„Dlaczego psy liżą? Dlaczego ludzie ziewają?”
„Dlaczego psy liżą? Dlaczego ludzie ziewają?”
Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości