Parenting

Jak ciąża i karmienie wpływają na wygląd kobiecych piersi? "O tym, jak duże będą zmiany decyduje przede wszystkim genetyka"

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik

Narodziny dziecka to rewolucja nie tylko w życiu kobiety, ale także w jej ciele. Największą przemianę przechodzą piersi. U niektórych pań robią się one większe, pełniejsze, a u innych powiększają się tylko nieznacznie. Od czego to zależy? Dlaczego u części mam biust praktycznie się nie zmienia i szybko wraca do rozmiaru sprzed ciąży, a u innych po zakończeniu karmienia całkowicie traci jędrność?

Jak kobiece piersi zmieniają się w czasie ciąży?

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, w jej ciele zachodzą zmiany. Brzuch się powiększa. Inaczej zaczyna wyglądać też biust. – W każdych piersiach dochodzi do przemiany, która ma je przygotować do produkcji mleka. Stają się większe, pełniejsze i znacznie cięższe. U niektórych kobiet biust zwiększa się aż o cztery rozmiary, a u innych tylko o jeden – mówiła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Ewa Kurowska, ginekolog.

Dlaczego piersi się powiększają? Pod wpływem hormonów – laktogenu łożyskowego i prolaktyny – rozpoczyna się tzw. laktogeneza. Proces ten sprawia, że w piersiach zaczyna przybywać tkanki gruczołowej. To właśnie ona jest odpowiedzialna za "produkcję" mleka. W tym czasie kobiece piersi mogą zrobić się od 0,5 do nawet 1,5 kilograma cięższe niż przed ciążą.

Dlaczego wygląd piersi się zmienia?

Niestety w okresie laktacji i karmienia biust staje się mniejszy, do tego zaczyna tracić jędrność. Warto jednak dodać, że nie jest to reguła. Są kobiety, u których zmiany w wielkości i wyglądzie piersi są stosunkowe niewielkie. – O tym, jak bardzo ciąża i poród zmienią kobiecy biust, decydują przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Znaczenie ma także wiek, w którym kobieta zachodzi w ciążę – mówiła ginekolożka.

U młodych kobiet biust składa się przede wszystkim z tkanki gruczołowej, tkanki tłuszczowej jest stosunkowo niewiele. Pierwsza z nich jest bardziej podatna na przemiany, które zachodzą w czasie ciąży i karmienia piersią, druga – pozostaje praktycznie bez zmian.

- Kobiety, które mają jej więcej, obserwują u siebie mniejsze zmiany w rozmiarze oraz wyglądzie piersi w czasie ciąży i w okresie karmienia. Warto też dodać, że przewaga tkanki tłuszczowej wcale nie oznacza, że kobieta będzie miała mniej pokarmu i nie będzie mogła przystawiać dziecka do piersi – dodała specjalistka.

Co zrobić, aby piersi po ciąży wyglądały lepiej?

W ocenie specjalistki możliwości mamy ograniczone. Żadna dieta czy aktywność fizyczna – ani przed, ani po narodzinach dziecka – nie naprawią zmian w piersiach wywołanych przez ciążę. – Kobiety muszą mieć świadomość, że późna ciąża lub długie karmienie piersią sprawiają, że zmiany w rozmiarze i wyglądzie piersi będą większe. Skóra – wraz z wiekiem – zaczyna tracić swoje zdolności regeneracyjne, do tego proces ten przebiega znacznie dłużej. Zmienia się jej elastyczność oraz jędrność – mówiła.

Na szczęście – do pewnego stopnia – można temu zaradzić. – Skórę można ujędrnić, stosując, np. masaże na przemian ciepłą i zimną wodą. Jeśli pojawiły się rozstępy, można skorzystać z zabiegów laserowych – dodała ginekolożka. Przy bardzo dużych zmianach – w poprawie wyglądu piersi – może pomóc jedynie operacja plastyczna.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Szaleństwo hormonów w ciąży

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: LightFieldStudios/Getty Images

Pozostałe wiadomości