Dzieci, które kłamią, lepiej radzą sobie w dorosłym życiu. Jakie inne "korzyści" może dawać mijanie się z prawdą?

mama, która rozmawia z dzieckiem
Dlaczego dzieci kłamią?
Źródło: Halfpoint/Getty Images
Dzieci mają bujną wyobraźnię i bardzo często zdarza im się rozmijać z prawdą. Wielu rodziców nie toleruje kłamstwa i niejednokrotnie stara się za wszelką cenę nauczyć swe pociechy, aby mówiły szczerze. Tymczasem, jak pokazują badania, w tym, że maluchowi zdarza się kłamać, nie ma nic złego. Co więcej, niesie to za sobą pewne korzyści. Jakie?

Jakie korzyści daje kłamanie?

Dziecięcym kłamstwom przyjrzał się Kang Lee, profesor psychologii z Uniwersytetu w Toronto. Z przeprowadzonych przez niego badań wynika, że już 2-latki potrafią mijać się z prawdą. Połowa 3-latków regularnie opowiada niestworzone historie, a dzieci w wieku 5-7 lat kłamanie mają opanowane niemal do perfekcji.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Mimo że takie zachowanie dziecka może nie podobać się rodzicom, to - w ocenie eksperta - nie ma w tym nic złego. Kanadyjski psycholog uważa, że rozmijanie się z prawdą to naturalny etap w rozwoju dziecka. Co więcej, maluchy, które nie mają problemów z kłamaniem, zazwyczaj są zdolniejsze i mądrzejsze od innych dzieci. Specjalista jest zdania, że takie dzieci są doskonałymi obserwatorami i świetnie wiedzą, czego rodzic oczekuje i co chce usłyszeć. Co więcej, Lee jest zdania, że niemówienie całej prawdy pomaga dziecku osiągnąć sukces w dorosłym życiu, zdobywać nowe kompetencje społeczne, a także nawiązać kolejne znajomości.

Kiedy kłamstwo zaczyna być problemem?

Mimo że kłamstwo może nieść za sobą pewne korzyści, to są sytuacje, które powinny zaniepokoić rodzica. Dzieci, które non stop opowiadają kłamstwa, wręcz nie mogą się powstrzymać i robią to automatycznie, mogą potrzebować specjalistycznej pomocy. Nie jest wykluczone, że pociecha, która postępuje w ten sposób, zmaga się z jakimś zaburzeniem rozwojowym. Taki malec może potrzebować swego rodzaju treningu, który pozwoli mu zapanować nam myślami i nauczy kontroli nad tym, co chce powiedzieć.

Bardzo ważne jest również to, aby nie karać malucha za to, że kłamie. Należy szukać przyczyny, dla której dziecko tak robi oraz uczyć je, że zawsze trzeba mówić prawdę, a nakładanie kar da efekt odwrotny od zamierzonego. Zastraszona pociecha będzie kłamała jeszcze więcej, z obawy przed kolejną karą. To błędne koło, które nie prowadzi do niczego dobrego. Warto o tym pamiętać.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dadhero.pl

Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości