Jaką strategię mieli uczestnicy programu "The Traitors. Zdrajcy"?
"The Traitors. Zdrajcy" to nowy program, który już niedługo będzie można obejrzeć na antenie stacji TVN. Uczestnicy show, aby wygrać, muszą nauczyć się nie tylko panować nad emocjami, ale kłamać i rozpoznawać kłamstwo. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Malwina Wędzikowska, prezenterka programu "The Traitors. Zdrajcy" oraz Łukasz Kaca, ekspert od komunikacji niewerbalnej.
Ja teraz kłamię – mówi bohater w filozoficznej zabawie znanej jako "Paradoks Kłamcy". Czy to znaczy, że teraz kłamie, czy też mówi prawdę? Nie zawsze potrafimy udzielić prawidłowej odpowiedzi, ale w jakiś sposób zwykle czujemy, że jesteśmy okłamywani. Jak to wpływa na związek?
Podstawą naszej relacji ze specjalistą jest szczerość, która, jak się okazuje, bywa wyzwaniem.
Przypadek sprawił, że ponad cztery dekady później Thyden postanowił sprawdzić, kim mogli być jego biologiczni rodzice.
W tym programie szczerość jest na wagę złota.
Białe kłamstwa zwykle mają na celu ochronę bliskiej osoby przed przykrościami czy rozczarowaniem. Stosuje się je w dobrej wierze, jednak trudno traktować je jako wyraz szlachetności czy troski.
Według badań, w tym, że maluchowi zdarza się mijać z prawdą, nie ma nic złego.
"Wstydzę się, że kłamałam".
Prowadzą szczęśliwe życie, mają dom, rodzinę i wspólny kredyt. Codziennie zapewniają się o swej miłości, lecz gdy tylko znajdują wolną chwilę, uciekają w ramiona obcej osoby. Dlaczego mimo tego, że kochają swoją drugą połówkę, zdolni są do zdrad? O tym redakcji portalu dziendobry.tvn.pl opowiedziała psycholog, psychoterapeuta Zuzanna Butryn.
Dzieci mają bujną wyobraźnię. Czasem zdarza się, że mijają się z prawdą. Jak rozpoznać kłamstwo i rozmawiać o nim dzieckiem? Na ten temat z Sonią Michalik, psychologiem dziecięcym rozmawiała dziennikarka serwisu dziendory.tvn.pl Katarzyna Oleksik.
Konfabulacja często utożsamiana jest z kłamstwem. Osoba, która konfabuluje, nieświadomie przyjmuje za fakty coś, co jest nieprawdą. Co o tym zjawisku mówią badania i psychiatrzy? W Dzień Dobry TVN wyjaśniła to Marzena Mawricz, psycholog i terapeutka.
Relacja rodzic-dziecko jest w pewnym wieku trudna do wypracowania. Zarówno najmłodsze pociechy, jak i nastolatkowie potrafią zataić przed dorosłymi niezwykle ważne i istotne informacje. Dlaczego dzieci decydują się na kłamstwo? O tym opowiedział nam Łukasz Kaca, ekspert od wykrywania kłamstwa i możliwości umysłu.
Okłamanie pracodawcy w czasie pandemii może mieć poważne skutki. Przekonał się o tym mężczyzna, który - wbrew zaleceniom - nie poinformował firmy o wyjeździe za granicę. Szefowie uznali, że w ten sposób naruszył bezpieczeństwo współpracowników i dyscyplinarnie go zwolnili. Sąd orzekł, że mieli do tego prawo.
Na pierwszej randce każdy chce zrobić na drugiej osobie jak najlepsze wrażenie. Stąd też często na takich spotkaniach pojawiają się różnego rodzaju kłamstwa. Jak rozpoznać, że mamy z nimi do czynienia? Pomocą służy profilerka Natalia Hofman.
Jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy mówili o sobie całą prawdę? O tym, jak wyglądałby świat bez kłamstwa w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Agą Kozak, coachem i dziennikarką oraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.
Jacek Bieńkuński: "Urządzenia oszukać się nie da,(...) natomiast eksperta można oszukać, jeżeli ma małe doświadczenie i nie zauważy nienaturalnego zachowania osoby testowanej, to potem może niewłaściwie zinterpretować uzyskany zapis". Kogo najczęściej bada nasz gość, czy udało mu się rozwiązać jakąś głośną sprawę kryminalną i dlaczego nie angażuje się w pomoc podejrzliwym małżonkom? Jak myślicie, dlaczego osoba testowana wariografem musi mieć wygodny fotel?
Gościem Dzień Dobry TVN był psycholog Wojciech Wypler, który specjalizuje się w zagadnieniach zdrady i kłamstwa. Jak sprawdzić, czy partner nas zdradza? Co powinno nas zaniepokoić? I czy istnieje dalsze wspólne życie po zdradzie?
Czy Hugh Grant wierzy w niewinne kłamstwa i czy sam często kłamie? Czy powinniśmy kłamać, by nikogo nie ranić? Co na to Hugh Grant? Z aktorem, który zagrał u boku Meryl Streep w filmie "Boska Florence" rozmawiała dziennikarka Anna Wendzikowska. Całą rozmowę zobaczycie w programie Dzień Dobry Wakacje w najbliższą niedzielę. Bądźcie z nami od 8:30!
Jutro w Dzień Dobry TVN zobaczycie wywiad Ani Wendzikowskiej z aktorką Kate Hudson, córką Goldie Hawn. Czy Kate Hudson okłamuje swoich rodziców?
Czy szczerość i mówienie sobie prawdy jest dla związku fundamentalne? Czy drobne kłamstwa mogą zniszczyć bliską relacje? Gdzie leży granica między kłamstwem a mijaniem się z z prawdą? I jak reagujemy, gdy przyłapiemy partnera na drobnych kłamstewkach? O szczerości w związku rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem Magdaleną Chorzewską i Agatą Kościkiewicz, restauratorką.
Kto i w jakich sytuacjach kłamie częściej - kobiety czy mężczyźni? Dlaczego i jak kłamiemy? Czy naszym gościom zdarza się mijać z prawdą? Do czego prowadzi kłamstwo w związku? O kłamstwie w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z aktorką Zofią Zborowską, detektywem Krzysztofem Rutkowskim i psychologiem Pauliną Biernat.
Wielu psychologów twierdzi, że niektóre gesty, spojrzenia, sposób mówienia i reakcje fizjologiczne mogą zdemaskować kłamcę. Co o tym myśli gość Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski? Zgadza się z tymi teoriami?
Jim Carrey w filmie "Kłamca, Kłamca", poprzez niefortunnie wypowiedziane życzenie, zmienia się z notorycznego kłamczucha w prawdomównego tupeciarza. Kłamiemy, bo chcemy być akceptowali, boimy się odrzucenia, kłamiemy ze strachu przed karą i konsekwencjami, kłamiemy, bo chcemy chronić bliskich i siebie. A ile razy w ciągu dnia i ilu ludziom mówimy nieprawdę? Czy kłamstwo naprawdę ma przysłowiowe krótkie nogi? W studiu Dzień Dobry TVN naszymi gośćmi byli: poseł Paweł Poncyljusz, aktor Tomasz Schimscheiner, aktorka Andżelika Piechowiak oraz psycholog Piotr Mosak.