Mleko na wagę życia. "Względy etyczne są ważniejsze, niż sprawy biznesowe"

Banki mleka
Między mlekiem a biurokracją
Źródło: Dzień Dobry TVN
Banki mleka kobiecego ratują życie wcześniaków i chorych noworodków. Mimo nieocenionej roli, jaką odgrywają, korzystanie z tego, co oferują wciąż nie jest refundowane dla wszystkich dzieci. Dlaczego system zawodzi tych najbardziej potrzebujących? O tym mówiliśmy w poruszającym reportażu Dzień Dobry TVN.
Kluczowe fakty:
  • Tylko wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem mają refundowany dostęp do mleka z banku. Rodzice chorych dzieci muszą płacić sami - nawet kilkaset złotych tygodniowo.
  • Eksperci alarmują: mleko kobiece działa jak lek, a dostęp do niego nie może być przywilejem.

Banki mleka

W świetle obecnych przepisów, tylko wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży mają zagwarantowany bezpłatny dostęp do mleka z banku. Pozostałe dzieci - mimo medycznych wskazań - są wykluczone z tej formy wsparcia. Brak refundacji to poważny problem systemowy. Szczególnie dramatyczna jest sytuacja maluchów z wadami wrodzonymi, zaburzeniami neurologicznymi czy ciężkimi infekcjami, które nie mogą być karmione mlekiem matki.

- Bank mleka kobiecego to profesjonalne laboratorium, które zajmuje się pobieraniem mleka, badaniem go i dystrybucją wśród potrzebujących noworodków. Refundacja mleka z banku mleka ograniczona jest do tych dzieci, które karmione są sondą. To niewystarczająca refundacja, bo wiele noworodków jest na tyle dojrzałych, że mogłyby uczyć się podawania doustnego, a są tego pozbawione. Niehospitalizowane dziecko nie może być już karmione takim mlekiem - mówiła dr h. n. o zdr. Aleksandra Wesołowska.

- Nie ma regulacji prawnych, które pozwoliłyby podjąć współpracę między ośrodkiem pro adopcyjnym a bankiem mleka - dodała.

Mleko dla dzieci a biurokracja

Są miejsca, gdzie system działa inaczej, bo ktoś postanowił działać. - W naszym ośrodku karmienie pokarmem kobiecym nie jest objęte refundacją, ale dzieci otrzymują pokarm kobiecy. Są karmione przez smoczek. Względy etyczne są ważniejsze, niż sprawy biznesowe - mówiła prof. dr h. n. o zdr. Beata Łoniewska.

- Mleko kobiece zawiera nie tylko składniki odżywcze, ale zawiera tysiące składników, które są nie do wyprodukowania w sposób chemiczny. (...) Wiele dzieci jest porzuconych, są niechciane i ich szanse życiowe na zdrowe funkcjonowanie są mniejsze. I mleko kobiece wyrównuje ich szanse - dodała dr h. n. o zdr. Aleksandra Wesołowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Pomóż nam ulepszyć serwis. Weź udział w krótkiej ankiecie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości