Noworodki uzależnione od opioidów
Uzależnienie od opioidów, czyli bardzo silnych leków przeciwbólowy to w Stanach Zjednoczonych poważny problem. Dotyka on zarówno dorosłych, jak i dzieci. - Kiedy zobaczysz u dziecka zespół abstynencyjny, to już nigdy tego nie zapomnisz. Objawy u dorosłego i u dziecka wyglądają prawie tak samo - powiedziała Tara Sundem, dyrektor dziecięcej placówki medycznej Hushabye Nursery.
Do najbardziej typowych objawów odstawienia należą napięcie, drgawki, biegunka, gorączka czy bezdechy. Zdarza się, że takie dolegliwości obserwuje się już u noworodków. Maluchy z takimi problemami trafiają na oddział neonatologiczny lub do coraz częściej powstających w Stanach Zjednoczonych dziecięcych ośrodków odwykowych. Jeden z nich działa w Arizonie.
- W salach mamy nowoczesne gondole, które - w razie ataku - dla uspokojenia dzieci same się kołyszą i wydają dźwięki przypominające te z łona matki i bicie jej serca. Są też bujaczki, przewijaki i łóżka dla rodziców, bo chcemy, żeby zostali przy maleństwach - dodaje Tara Sundem.
W placówce stosowany jest również Nalokson. Jedyny zatwierdzony przed Agencję Leków i Żywności lek, który zapobiega śmiertelnym skutkom zatrucia opioidami. Clarissa Collins jest jedną z opiekunek, które pracują w ośrodku. Kobieta doskonale rozumie kobiety, które w czasie ciąży przyjmują silne leki przeciwbólowe. Była jedną z nich. - Moja córka przeszła detoks. Na szczęście nie potrzebowała leków, ale leżała w szpitalu. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, żeby pobyt trwał od 5 do 7 dni. Wiem dlaczego. Przez cztery córka radziła sobie nieźle, później było gorzej - opowiada Clarissa Collins, która przeszła terapię z córką, pracowniczką Hushabye Nursery.
Od czego uzależniają się noworodki?
Największe zagrożenie stanowi fentanyl. To lek silniejszy od morfiny i bardziej uzależniający niż heroina. Mimo że lek wydawany jest na receptę, to bez większych problemów można go dostać na czarnym rynku. - Kobiety ciężarne fentanyl stosują i nadużywają. Także nieświadomie, bo zdarza się, że jest w składzie jakiegoś leku. Na podstawienie badań kału i krwi pępowinowej noworodków sprawdzamy, czy ich mamy przyjmowały fentanyl - wyjaśniła doktor Suma Rao, neonatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego Banner w Phoenix.
Amerykańskie władze przeznaczyły znaczną kwotę na walkę z przemytem i handlem narkotykami. Warto dodać, że przez narkotyki każdego roku w stanach umiera ponad 100 tysięcy osób.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "W XIX-wiecznej Anglii tylko 2. na 10. dzieci dożywało 2. roku życia". Winne były butelki
- Znajomi potajemnie nakarmili jej czteromiesięczną córeczkę. "To mogło utknąć w gardle"
- Przeprosili sąsiadów za płaczącego noworodka. Podarowali im oryginalny prezent. "Wytrzymaj z nami"
Autor: Paula Praszkiewicz /Katarzyna Oleksik
Źródło: Fakty po południu TVN24
Źródło zdjęcia głównego: pekkak/Getty Images