Odwyku potrzebują nawet noworodki. Matki nieświadomie szkodzą swoim dzieciom

Noworodki są uzależnione od opioidów
17-latka zaczęła brać narkotyki w podstawówce
17-latka zaczęła brać narkotyki w podstawówce
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Opioidy to bardzo silne leki przeciwbólowe. Choć łagodzą dolegliwości, to silnie uzależniają. Po środki te sięgają nawet kobiety w ciąży. Nie mają przy tym pojęcia, że robią poważną krzywdę swoim dzieciom. Problem jest na tyle poważny, że zaczynają powstawać placówki, gdzie noworodki przechodzą detoks.

Noworodki uzależnione od opioidów

Uzależnienie od opioidów, czyli bardzo silnych leków przeciwbólowy to w Stanach Zjednoczonych poważny problem. Dotyka on zarówno dorosłych, jak i dzieci. - Kiedy zobaczysz u dziecka zespół abstynencyjny, to już nigdy tego nie zapomnisz. Objawy u dorosłego i u dziecka wyglądają prawie tak samo - powiedziała Tara Sundem, dyrektor dziecięcej placówki medycznej Hushabye Nursery.

Do najbardziej typowych objawów odstawienia należą napięcie, drgawki, biegunka, gorączka czy bezdechy. Zdarza się, że takie dolegliwości obserwuje się już u noworodków. Maluchy z takimi problemami trafiają na oddział neonatologiczny lub do coraz częściej powstających w Stanach Zjednoczonych dziecięcych ośrodków odwykowych. Jeden z nich działa w Arizonie.

- W salach mamy nowoczesne gondole, które - w razie ataku - dla uspokojenia dzieci same się kołyszą i wydają dźwięki przypominające te z łona matki i bicie jej serca. Są też bujaczki, przewijaki i łóżka dla rodziców, bo chcemy, żeby zostali przy maleństwach - dodaje Tara Sundem.

W placówce stosowany jest również Nalokson. Jedyny zatwierdzony przed Agencję Leków i Żywności lek, który zapobiega śmiertelnym skutkom zatrucia opioidami. Clarissa Collins jest jedną z opiekunek, które pracują w ośrodku. Kobieta doskonale rozumie kobiety, które w czasie ciąży przyjmują silne leki przeciwbólowe. Była jedną z nich. - Moja córka przeszła detoks. Na szczęście nie potrzebowała leków, ale leżała w szpitalu. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, żeby pobyt trwał od 5 do 7 dni. Wiem dlaczego. Przez cztery córka radziła sobie nieźle, później było gorzej - opowiada Clarissa Collins, która przeszła terapię z córką, pracowniczką Hushabye Nursery.

Od czego uzależniają się noworodki?

Największe zagrożenie stanowi fentanyl. To lek silniejszy od morfiny i bardziej uzależniający niż heroina. Mimo że lek wydawany jest na receptę, to bez większych problemów można go dostać na czarnym rynku. - Kobiety ciężarne fentanyl stosują i nadużywają. Także nieświadomie, bo zdarza się, że jest w składzie jakiegoś leku. Na podstawienie badań kału i krwi pępowinowej noworodków sprawdzamy, czy ich mamy przyjmowały fentanyl - wyjaśniła doktor Suma Rao, neonatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego Banner w Phoenix.

Amerykańskie władze przeznaczyły znaczną kwotę na walkę z przemytem i handlem narkotykami. Warto dodać, że przez narkotyki każdego roku w stanach umiera ponad 100 tysięcy osób.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!