W kwietniu 2020 roku TikTok był najczęściej pobieraną aplikacją. Platforma zdobyła szczególną popularność wśród dzieci, które mogły publikować i oglądać filmiki bez ograniczeń. Część z nich brała udział w niebezpiecznych dla zdrowia i życia wyzwaniach. Producenci mówią: "Dość!" i wprowadzają restrykcje dla najmłodszych.
TikTok - niebezpieczne treści
Wedle założeń TikTok miał być platformą do tworzenia krótkich teledysków. Dostępna w aplikacji muzyka szybko jednak posłużyła jako tło do przekazywania treści o różnej tematyce. Użytkownicy aplikacji chwalą się tam umiejętnościami tanecznymi i wokalnymi, zakładają konta tematyczne, na których dzielą się poradami urodowymi, modowymi i parentingowymi oraz edukują w dziedzinach zdrowia psychicznego i fizycznego.
Do publikowanych na TikToku treści warto mieć jednak ograniczone zaufanie i zweryfikować zawarte w social mediach informacje. Często bywają one nieprawdziwe i niepotwierdzone przez specjalistów, a tym samym zagrażające zdrowiu i życiu.
Internet i technologia
Internet i technologia
Na niebezpieczeństwo związane z kontentem na TikToku narażone są szczególnie dzieci. Najmłodsi użytkownicy sieci ulegają pokusie i biorą udział w irracjonalnych wyzwaniach. Przykładem jest chociażby tzw. blackout challenge - wstrzymywanie powietrza aż do utraty przytomności. Niepozorna zabawa doprowadziła już do śmierci czworga kilkulatków, kolejno w: Kolorado, we Włoszech, w Tennessee w USA i w Wielkiej Bryatnii.
TikTok - restrykcje dla dzieci
Producenci aplikacji ogłosili, że w ciągu najbliższych miesięcy zostaną wprowadzone zmiany dotyczące zasad publikowania i dostępności filmików dla najmłodszych. Internetowi twórcy tuż przed udostępnieniem nagrania będą musieli wskazać, dla kogo te treści są przeznaczone. Ograniczenia wiekowe spowodują, że nagrania 18+ oraz te, które zawierają niepożądane i niebezpieczne treści, nie pojawią się w zakładkach z automatycznymi, generowanymi przez system propozycjami.
Określenie "poziomu dojrzałości wideo" nie jest jedyną planowaną zmianą. TikTok w dalszej kolejności zamierza również rozprawić się z niebezpiecznym kontentem skierowanym do dorosłych. Publikowane posty, szczególnie te dotyczące zaburzeń odżywiania, będą dokładniej weryfikowane.
- Podczas gdy już usuwamy treści, które promują zaburzenia odżywiania, zaczniemy również usuwać promocję nieuporządkowanego odżywiania. Wprowadzamy tę zmianę w porozumieniu z ekspertami ds. zaburzeń odżywiania, badaczami i lekarzami, ponieważ rozumiemy, że ludzie mogą zmagać się z niezdrowymi wzorcami żywieniowymi i zachowaniami bez diagnozy zaburzeń odżywiania. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na więcej symptomów, takich jak nadmierne ćwiczenia lub krótkotrwałe poszczenie, które często są słabo rozpoznawanymi oznakami potencjalnego problemu - czytamy w oficjalnym komunikacie producentów aplikacji.
TikTok wprowadzi także zakaz szerzenia treści promujących mizogonię (niechęć do kobiet) oraz terapię konwersyjną, czyli nakłanianie do zmiany orientacji seksualnej. Dokładna data aktualizacji zasad korzystania z platformy nie jest jeszcze znana.
Zobacz także:
- Ślązaczka zrobiła karierę na TikToku. W zabawny sposób odczarowała obraz matki z małego miasta
- Nastolatki udowadniają, że wszyscy są wyjątkowi. "Przez brak akceptacji niektórzy mają problemy z pokazaniem siebie"
- Co druga 15-latka nienawidzi swojego ciała. "Skupianie się na krytyce tylko ciągnie w dół"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/Getty Images