Psychologia

Co druga 15-latka nienawidzi swojego ciała. "Skupianie się na krytyce tylko ciągnie w dół"

Psychologia

Aktualizacja:

Polskie nastolatki nienawidzą swojego ciała - takie niepokojące dane przynosi raport przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Skąd się bierze brak samoakceptacji wyglądu? Jak zbudować pewność siebie i pozbyć się kompleksów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Renatą Kaczoruk, modelką i Larą Gessler, restauratorką.

15-latki nienawidzą swoje ciała

Dorastanie to trudny czas dla każdego dziecka. Procesy, które zachodzą w młodym organizmie sprawiają, że ciało zaczyna się bardzo zmieniać. Raport opracowany przez Światową Organizację Zdrowia pokazuje, że co drugi 15-latek i 15-latka nie akceptuje tych zmian, wręcz nienawidzi swojego ciała. Dlaczego tak się dzieje? Czy problemy z samoakceptacją dotykają każdego z nas, niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu?

- Tak, zdecydowanie tak. Pamiętam, że czułam się sparaliżowana własnym wstydem, niewartościowa. Czułam, że nie przynależę o kręgu swoich znajomych, bo jestem za chuda. Uważałam, że to mnie dyskwalifikuje i nie zasługuję na ich miłość - wspominała w Dzień Dobry TVN Renata Kaczoruk, modelka. Jako bardzo szczupła dziewczynka spotykała się nieprzyjemnymi komentarzami ze strony otoczenia . Niektóre niewybredne uwagi pamięta po dziś. Na szczęście udało jej się zmienić podejście do samej siebie i zbudować wiarę we własne możliwości.

- To ja sama musiałam zmienić swój stosunek do siebie. Dorosnąć, przejść przez te etapy chodzenia w jeansach po plaży i niezdejmowania z siebie wierzchnich warstw - dodała modelka.

Problemy z zaakceptowaniem swojego wyglądu miała także Lara Gessler. Restauratorka przyznała, że cierpiała na ortoreksję. To rodzaj zaburzenia odżywiania, które polega na przesadnej dbałości o to, co się je.

- Dzięki temu miałam - pozorną - kontrolę nad swoim życiem. Ponieważ nasz stosunek do samych siebie opiera się na tym, jak widzą nas inni, to bardzo łatwo siebie krytykujemy i nie akceptujemy. Dzieciaki w wieku 13-15 lat powinny móc spotykać się z psychologami, aby budować w sobie poczucie własnej wartości - mówiła restauratorka. Jej droga do polubienia samej siebie nie była łatwa.

- Musiałam najpierw poczuć się mocna w rzeczach, które kocham. Poszłam w stronę społecznika i zaczęłam się angażować w różne wolontariaty. Dopiero, jak poczułam się wartościowym człowiekiem, poczułam się ze sobą dobrze fizycznie - opowiadała w Dzień Dobry TVN Lara Gessler.

Spójrz na siebie z innej perspektywy

Do zmiany postrzegania swojego ciała ma zachęcać kapania "Spójrz na siebie z innej perspektywy". To pierwsza w Polsce ciałopozytywna akcja skierowana właśnie do nastolatków. W ramach kampanii organizowane są prelekcje oraz spotkania ze specjalistami. Prowadzone są również bezpłatne warsztaty, które mają pokazać nastolatkom, jak pokochać siebie.

Co młodym dziewczynom, które nie potrafią zaakceptować swojego wyglądu, powiedziałaby Renata Kaczoruk?

- Samoakceptacja to, coś co pozwala wam się rozwijać, odkrywać świat. Warto zająć się sobą i pielęgnować poczucie własnej wartości, pielęgnować siebie i dbać o swoje zdrowie. Tak, żeby czuć się ze sobą dobrze, bo to stanowi punkt wyjścia do tworzenia fajnego życia. Skupianie się na tej krytyce tylko ciągnie w dół - ostrzegała modelka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Bydgoskie czworaczki kończą rok. "Doświadczamy z mężem stanów na granicy wytrzymałości"

Książę Harry w zaskakującym wywiadzie o życiu w Wielkiej Brytanii. "Przypłaciłem to zdrowiem psychicznym"

Leniwi rodzice służą radą. "To nie koniec świata, jeśli zamówisz pizzę na obiad"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości