Te dziewczyny powinny być inspiracją dla wszystkich do działań na 2020 rok. Zofia Kierner w wieku 12 lat zaczęła pracę charytatywną w szkole w Helsinkach, następnie zaangażowała się w prowadzenie fundacji „Girls Future Ready” w Stanach Zjednoczonych.
Zuzanna Borowska działa natomiast nie od dziś w Polskim Klubie Ekologiczny. Mając 17 lat, została sekretarzem generalnym organizacji Model United Nations w Bielsku-Białej. Później była główną organizatorką Local Conference of Youth w październiku w Katowicach, czyli klimatyczną konferencję młodych, przedsięwzięcie okazało się sukcesem.
Młode aktywistki
Jak przyznała Zofia, zaczęła działać jako 8–letnie dziecko. Dwa lata termu dziewczyna założyła fundację „Girls Future Ready”, która skupia się na wspieraniu dziewczyn z Polski w edukacji, która przygotuje je na międzynarodowe wzywania.
Ja się urodziłam w Polsce, ale mieszkałam w paru miejscach. Najpierw w Finlandii, potem w Stanach. I zauważyłam, że polska edukacja nie przygotowuje dziewczyn z Polski na międzynarodowe wyzwania. Dziewczyny z Chin, z Azji, ze Stanów są świetnie przygotowane, mają świetną znajomość angielskiego i potrafią zaprezentować swoje pomysły. My chcemy przygotować dziewczyny z Polski na takie same wzywania.
– zdradziła Zofia.
Zuzanna działa dla klimatu na różne sposoby. Jak wspomina, wszystko zaczęło się rok temu, podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. Wtedy dziewczyna zainteresowała się klimatem, zobaczyła, jak ważny jest dla naszej przyszłości, jest dbanie o środowisko.
Od tego czasu zaczęłam działać. Byłam aktywista w młodzieżowym strajku klimatycznym, protestowałam, żeby zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny. Później znalazłam swoją drogę do zmieniania świata. Skupiam się na typowo edukacyjnych działaniach, zorganizowałam warsztaty w szkołach, w tym roku również pierwszą młodzieżową konferencję klimatyczną Local Conference of Youth.
Jak aktywizować młodzież?
Większość młodych ludzi nie myśli o tym, aby zmieniać świat. Cieszą się chwilą, bawią się i korzystają z uroków bycia nastolatkiem. Jak zmotywować młode pokolenia do działania? Jak stwierdziła Zofia, w młodych jest siła i warto, aby każdy z nas w nowym roku postanowił zrobić zarówno coś dla siebie, jak i dla świata.
Ważne, aby przegotować się na wyzwania, na przykład nauczenie się języka angielskiego, najważniejszego języka na świecie, czy przygotować się przez ćwiczenie prezentacji publicznych, prezentacji swoich pomysłów. Fajnie zrobić też coś dla innych, pomagać.
– dodała Zofia.
Zobacz też:
- Wiosna na święta. Dlaczego w grudniu jest tak ciepło?
- Znaki ekologiczne i ich znaczenie
- Jakie są uroki życia pod miastem?
Autor: Nastazja Bloch