Papierosy niszczą zdrowie, a niedopałki środowisko. Jak pety wpływają na ekosystem?

Gdzie się nie obejrzymy, widzimy leżące na ziemi niedopałki papierosów. Wydawać by się mogło, że nie szkodzą one środowisku, ponieważ szybko się rozkładają. Niestety nie jest to prawda. O wpływie petów na środowisko mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce rocznie wypalamy 40 miliardów papierosów, a 26 miliardów niedopałków ląduje na ziemi, zamiast w koszu.

>>> Zobacz także:

Z czego wykonane są filtry papierosowe?

W przeszłości filtry papierosowe były wykonane z naturalnych materiałów, w tym z papieru i bawełny. Obecnie są w całości wytwarzane ze sztucznych substancji, w tym polimerów celulozy. Są plastikowe.

Dlaczego niedopałki są szkodliwe dla środowiska?

Niedopałek, który trafi do zbiornika wodnego może skazić kilka litrów wody, dodatkowo rozkłada się do postaci mikroplastiku, który jest połykany przez zwierzęta morskie i ryby. Filtry rozkładają się kilka lat, w morzu trwa to dłużej. Dodatkowo pety mogą zjadać ptaki.

Jakie substancje znajdują się w petach?

Filtry mają wyłapywać substancje smoliste podczas palenia tytoniu, w związku z tym pety zawierają toksyczne substancje, w tym rakotwórcze – benzo(a)piren, który jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia.

Gdzie wyrzucamy najwięcej petów?

W Polsce najczęściej spotykane są na plażach, nad Bałtykiem.

Greenpeace był w tym roku na kilku plażach, w ciągu 20 minut zapełniliśmy petami 10-litrowe wiadro, co oznacza, że wrzuciliśmy do niego ok. 5 tysięcy niedopałków.

- powiedziała Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

Każdego roku władze nadmorskich plaż muszą sprzątać niedopałki, piasek musi być filtrowany do 3 metrów głębokości, by pozbyć się petów.

Co mogłoby powstrzymać ludzi przed rzucaniem petów na ziemie?

Zdaniem Katarzyny Guzek, ludzi powstrzymaliby się przed rzucaniem niedopałków na ziemię, gdyby musieli płacić wysokie kary. Według niej należałoby również wzmocnić system kontroli.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości