Wiosna na święta. Dlaczego w grudniu jest tak ciepło?

Najbliższe dni synoptycy określają „prawdziwym powiewem wiosny”. To oznacza, że w te święta śniegu nie będzie. Skąd w grudniu taka pogoda? W studiu Dzień Dobry TVN wyjaśnił to ekspert ONZ ds. klimatu, Kamil Wyszkowski.

Białe i pełne nastroju Boże Narodzenie to już przeszłość, o śniegu możemy zapomnieć. W tym roku zima będzie iście wiosenna. Jak podaje TVN Meteo, w święta termometry pokażą 8-9 stopni na zachodzie Polski i 3-4 stopnie na wschodzie. W Tatrach spodziewać się można halnego oraz opadów deszczu.

Skąd wiosenne temperatury zimą?

Nauka potwierdza, że ocieplenie klimatu spowodowane jest działalnością człowieka. Na klimat najbardziej wpływa energia, którą pozyskujemy z paliw kopalnych, ropa, węgiel, gaz.

Od 1880 roku jak zaczęliśmy epokę przemysłową i nauczyliśmy się pozyskiwać energię ze źródeł kopalnych, to zaczęliśmy dodawać do natury czegoś, czego wcześniej nie było, czyli CO2 i metan. To rozregulowało klimat, od 1880 roku do teraz doprowadziliśmy do takiego rozregulowania gazów cieplarnianych, że się zwyczajnie przegrzaliśmy.

– powiedział Kamil Wyszkowski.

Jak przyznał gość programu, klimat cały czas się zmieniał. Jednak na przestrzeni ostatnich 200 lat mamy skokowy wzrost CO2 i metanu. Nigdy nie było tak dramatycznej zmiany poza uderzeniem asteroidy, która wykończyła dinozaury. Rozregulowanie klimatu poszło już tak daleko, że nie da się precyzyjnie analizować modeli klimatycznych.

Od 2000 roku do teraz mamy już skokowy wzrost temperatur powyżej 30 stopni. Wiemy już, że na etapie 2050 roku to już będzie klimat bardziej zbliżony do Tbilisi.

– dodał.

Cały czas trwają globalne migracje klimatyczne. Do 2100 roku nastąpi skokowy wzrost i przesunięcie się na północ dużych mas ludności.

Proces odwrócenia ocieplenia jest możliwy?

Niestety proces ten nie jest odwracalny. Jedne co możemy zrobić, dbając o nasze środowisko, to kupić czas, aby proces ten postępował wolniej.

Nie jesteśmy w stanie odwrócić tego trendu, jesteśmy w stanie powrócić do sytuacji, gdzie będziemy go w stanie bardziej kontrolować. Decyzje, które teraz podejmie nasze pokolenie, będzie miało ogromne znaczenie dla pokolenia naszych dzieci, wnuków i prawnuków.

– powiedział gość programu.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie