Jak rozpoznać, że dziecko jest odwodnione? Te objawy powinny zaniepokoić rodziców

Jak rozpoznać, że dziecko jest odwodnione?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy dziecko nie mówi… czym jest afazja rozwojowa?
Kiedy dziecko nie mówi… czym jest afazja rozwojowa?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Przy wysokich temperaturach bardzo łatwo o odwodnienie. Taki stan jest niebezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jak rozpoznać, że maluch jest odwodniony? Co robić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji?

Jak rozpoznać, że dziecko jest odwodnione?

Odwodnienie jest szczególnie groźne dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia i bardzo często konieczna jest hospitalizacja. Symptomów, które o nim świadczą, jest kilka. Tym, co powinno zaniepokoić rodziców, jest sucha pielucha. Dziecko, które jest odwodnione - aby zatrzymać cenną wodę - zaczyna oddawać znacznie mniej moczu. Co więcej, mocz odwodnionego dziecka jest ciemniejszy i bardziej intensywny zapach.

Sygnałem alarmowym jest także płacz bez łez. Jeśli rozdrażniony maluch wygląda, jakby płakał, ale z jego oczu nie lecą łzy, można podejrzewać odwodnienie. Poprzez zatrzymanie produkcji łez - podobnie, jak w przypadku oddawania moczu - organizm stara się zachować wodę.

O tym, że dziecko przyjmuje zbyt mało płynów świadczy również wklęśnięte ciemiączko (to bardzo niebezpieczna sytuacja), a także zapadnięte oczy. U odwodnionego dziecka skóra wokół oczu staje się mniej sprężysta, a gałki oczne delikatnie cofają się do wnętrza czaszki.

Objawem odwodnienia są również suche i sine usta. Uwagę rodziców powinna zwrócić również blada skóra. Niepokojącym sygnałem są również nadmierna senność i wrażenie, że dziecko przelewa się przez ręce. O tym, że dzieje się coś złego mogą świadczyć zimne ręce i stopy. Zbyt mała ilość płynów w organizmie zaburza przepływ krwi. Organizm skupia się na tym, aby dotarła ona do najważniejszych organów - kosztem kończyn.

O odwodnieniu może świadczyć także to, że dziecko jest marudne i wyjątkowo drażliwe. Rodziców powinien również zaniepokoić przyspieszony oddech. Niewystarczająca ilość płynów może spowodować, że dziecko zacznie oddychać szybciej, to natomiast sprawia, że jego serce pracuje bardziej intensywnie. Taka zmiana w oddychaniu zazwyczaj jest dobrze słyszalna.

Co zrobić, aby uniknąć tragedii?

Aby nie doprowadzić do odwodnienia, zwłaszcza w bardzo upalne dni, rodzice nie powinni wychodzić z dzieckiem na zewnątrz, kiedy słońce grzeje najmocniej. Jeśli wybieramy się na spacer, dziecko obowiązkowo powinno mieć czapkę na głowie. Najważniejsze jest jednak odpowiednie nawodnienie. Małe dzieci powinny być częściej karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym. Mleko doskonale nawadnia, a także dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Dodatkowo należy zadbać o to, aby w mieszkaniu panowała optymalna temperatura. Jeśli nie mamy klimatyzacji, warto zamknąć okna i je zasłonić. Dzięki temu ciepłe powietrze nie będzie wpadało do wnętrza.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!