Masaż wpływa na bliskość
Masaż może być jednym ze sposobów na komunikację z dzieckiem, które nie jest jeszcze w stanie mówić o swoich potrzebach i emocjach. Kiedy maluch skończy cztery tygodnie, można zacząć wykonywać masaże.
- Masaż Shantala i masaż dziecięcy to nie są masaże lecznicze. Zachęcam rodziców do tego, żeby korzystać ze zmysłu dotyku, bo ten zmysł jest najlepiej rozwinięty już od pierwszych chwil po porodzie. Możemy taki masaż wdrożyć do codzienności, do pielęgnacji, jako taki rytuał - tłumaczyła Julita Księżycka.
Masowanie buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa, pomaga podnieść świadomość własnego ciała, jego granic. Dotyk jest bardzo ważny w rozwoju malucha. - Myślę, że to, co warto, żeby rodzice usłyszeli, to, że naprawdę nie musimy być ekspertami. To są proste elementy, które dzisiaj pokażemy - wyjaśniła ekspertka.
Jak wykonać masaż dziecięcy?
Masaż najlepiej rozpocząć od klatki piersiowej. Jeżeli wdrażamy te czynności, jako codzienność, to warto rozebrać malucha. Na ręce nakładamy naturalny olejek, może być ze słodkich migdałów. Warto postawić go obok w miseczce, żeby był cały czas pod ręką. Wcześniej ściągamy też biżuterię.
- Rodzic powinien być rozluźniony, bez pośpiechu, to jest bardzo ważne. Kładziemy te spokojne, nie śpieszące się ręce na klatce piersiowej i bardzo delikatnie rozchylamy na boki. Ważne jest, żeby pamiętać o tym, że robimy dwa, trzy powtórzenia na początku - wyjaśniła instruktorka.
Następnie od bioderka do ramionka przesuwamy rękę po skosie i analogicznie w drugą stronę. W kolejnym etapie masujemy rączki, nie trzymamy ich sztywno, raczej podążamy za ruchem dziecka. Dotykanie wewnętrznej strony dłoni jest wyciszające i bardzo relaksujące dla dziecka. Masaż brzuszka wpłynie też na różne trudności, które dziecko ma w tym obszarze ciała na wczesnym etapie. - Jeżeli dziecko czegoś nie akceptuje, zostawmy to - wyjaśniła Księżycka.
Instrukcję wykonania masażu można zobaczyć w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sylwia Przybysz-Dąbrowska szczerze o samopoczuciu w trzeciej ciąży. "Przy pierwszej był większy luz"
- Matka 24-latka z zespołem Downa czuła się bezsilna. "Zapłacę ci za bycie przyjacielem mojego syna"
- Wybrała się w podróż z dwójką dzieci. Rozkładała wózek, trzymając jedno na rękach. "Oczywiście nikt nie pomógł"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News