Dla wielu osób brzuch jest częścią ciała powodującą kompleksy. Żeby był bardziej płaski i smukły, odruchowo wciągamy go - zwłaszcza, gdy np. pozujemy do zdjęć. Jeśli zdarza się to sporadycznie, nic się nie stanie, jednak permanentne wciąganie brzucha może powodować tzw. syndrom klepsydry. Co to oznacza?
Syndrom klepsydry
TikTokerka Nikki Garza promuje w mediach społecznościowych ciałopozytywność i pokazuje obserwatorom swoją drogę do akceptacji własnej figury. W jednym z filmików wyznała, że jako mała dziewczynka zaczęła wciągać brzuch, ponieważ namawiała ją do tego jej babcia.
Zdrowie
Zdrowie
- Kiedy miałam 8 lat, babcia kazała mi wciągać brzuch. Od tej pory już nigdy nie oddychałam komfortowo - powiedziała Nikki.
Częste wciąganie brzucha powoduje aktywację mięśni górnych i skośnych. Długotrwały skurcz prowadzi do nieprawidłowej pracy przepony, co może wywoływać problemy z oddychaniem. Tzw. syndrom klepsydry wpływa również na wygląd brzucha, co TikTokerka pokazała na nagraniu. Charakterystycznym elementem są wgłębienia w górnej części brzucha.
Wciąganie brzucha
Nikki Garza w dzieciństwie permanentnie wciągała brzuch. Czuła na sobie presję otoczenia, że powinna prezentować się szczuplej, a brzuch nie powinien odstawać. Wiele kobiet boryka się z takim problemem i nie akceptuje tej części ciała.
Jak zauważyła dietetyk kliniczna, Magdalena Adamczak, w rozmowie z Magdaleną Brzezińską z dziendobry.tvn.pl, w przypadku pań za nagromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu mogą odpowiadać nie tylko niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej, ale również problemy zdrowotne i zaburzenia hormonalne.
- To fizjologicznie niemożliwe, by kobiecy brzuch zawsze był płaski, perfekcyjny. (...) Poduszka tłuszczowa obecna w okolicy brzucha kobiety może zmieniać się pod wpływem hormonów. Kobiety zauważają zwiększenie jej objętości na przykład w momencie pojawienia się miesiączki czy w okresie menopauzy. Naturalne zmiany obwodu tej części ciała pojawiają się także w trakcie ciąży i połogu. (...) Obwód brzucha może też zwiększać się pod wpływem schorzeń, takich jak nieprawidłowa praca tarczycy, zespół policystycznych jajników czy insulinooporność - wskazała ekspertka, Magdalena Adamczak.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
@itsnikki.g #stitch with @medievalfilthcauldrons My grandma told me to suck in when I was 8 and I never breathed comfortably again #plussize #bodyimage #bodyconfidence #bopotiktok ♬ original sound - Nikki Garza
Zobacz także:
- Kora we wspomnieniach przyjaciół. "Wszyscy myśleli, że była z żelaza, a była z tiulu"
- Karolina Pisarek powiedziała "tak"! Oto pierwsze relacje ze ślubu modelki
- Kamil o Idze: "Jest wartościową osobą". Fani podejrzewają, że uczestników ŚOPW połączyło uczucie
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: ondacaracola photography/Getty Images