Parenting

Psycholożka o trudach macierzyństwa. "Dominującym uczuciem jest niechęć do własnego dziecka"

Parenting

Autor:
Karolina
Kalatzi
Reporter:
Karolina Kalatzi
Psycholożka, Aleksansdra Plewka o trudach macierzyństwa
Psycholożka, Aleksansdra Plewka o trudach macierzyństwa
wideo 2/5

Ciąża to bardzo ważny, ale i trudny czas dla kobiety. Jej hormony szaleją, ciało się zmienia. Potrzebuje wsparcia najbliższych. Ważne jest jednak również to, aby szanować jej wybory, decyzje i dać jej przestrzeń. Nie dla każdej kobiety jest to najszczęśliwszy czas w życiu - o tym z psycholożką, Aleksandrą Plewką porozmawiała Karolina Kalatzi z serwisu dzieńdobry.tvn.pl.

"Czasami ma się wątpliwości czy cała ta ciąża ma sens"

W social mediach widzimy idealny obraz: piękne kobiety z brzuszkami w kształcie piłki i ich doskonałe, kolorowe życie. W Internecie rzadko kiedy ludzie pokazują, że ciąża i macierzyństwo to nie tylko piękne momenty.

"Wszyscy naokoło mają wyidealizowany obraz tego - jesteś w ciąży, wszystko będzie dobrze, będziesz świetnie się czuła, czasem będziesz się czuła gorzej, ale będzie idealnie. Mało jest osób, które będą chciały wysłuchać, że czasami jest beznajdziejnie, że czasami jest kiepsko i że czasami ma się wątpliwości czy cała ta ciąża ma sens.

Aleksandra Plewka wyznała, że najcześciej w swojej pracy spotyka się nie tyle z lękiem, co z niechęcią do własnego dziecka.

"Najbardziej dominującym uczuciem, z którym się spotykam w pracy jest niechęć do własnego dziecka... Jestem tak przerażona tym, że te oczekiwania tak się rozmyły z tym, co było mi obiecane, że mam taki okres, kiedy nie pałam tą nieskończoną, idealną miłością bezwarunkową tylko nie lubię własnego dziecka i mam trudność do przebywania z nim dwadzieścia cztery godziny".

Co zrobić, kiedy rzeczywistość różni się od naszych oczekiwań?

Coraz częściej mówi się o terapii. Przyszły czasy, w których ludzie przyznają się do korzystania z pomocy specjalistów. Presja społeczeństwa i idealizowanie macierzyństwa sprawiają, że kobiety mogą popadać w stany depresyjne. Rozmowa z otoczeniem lub partnerem jest w tej sytuacji bardzo ważna.

"Należy znaleźć przestrzeń na to, żeby sobie o pewnych rzeczach powiedzieć, bo jesteśmy bardzo mocno uwikłani w swojej głowie w pewnych stereotypach - wszyscy chcemy być sprawni, chcemy się dobrze opiekować, chcemy być silni"

Zobacz także:

Autor:Karolina Kalatzi

Reporter: Karolina Kalatzi

Pozostałe wiadomości