Chcesz, by twoje dziecko wyjechało na kolonię, obóz lub by uczestniczyło w półkolonii? To ostatni dzwonek, żeby pomyśleć, jak zagospodarować wolny czas. Dokąd i za ile wysłać nasza pociechę na wakacje? Jakie są obowiązki organizatorów takich wyjazdów? Jak często dzwonić do dziecka? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.
Pierwsza kolonia dziecka - jak się przygotować?
Już za chwilę dzieci i młodzież rozpoczynają wakacje. Warto więc pomyśleć, jak zagospodarować im ten czas i wysłać je na kolonie, półkolonie czy obóz. W studiu Dzień Dobry TVN organizatorka kolonii Agnieszka Stankiewicz oraz psycholog, tata 6-letniej córki Bartłomiej Marszałek, opowiedzieli widzom, jak się do tego przygotować.
Jak podkreślił psycholog, bardzo ważne jest, by rodzic dawał dziecku siłę i odwagę do podejmowania nowych wyzwań. - Apel do wszystkich mam, by powstrzymać tęsknotę, strach, że coś będzie nie tak. Trzeba emanować radością i entuzjazmem - stwierdził nasz gość.
- Moja 6-latka idzie na półkolonię i to jest świetny moment, żeby poznała szkołę, do której będzie później chodziła. Oswoi się z tą przestrzenią w radosnej atmosferze - dodał.
Jak powinna wyglądać komunikacja między rodzicem a dzieckiem podczas wyjazdu? - Raz dziennie uważam, że jest wystarczająco. Unikamy telefonów wieczorem, po obiedzie jest bardzo dobry moment, żeby opowiedziały, jak było w ciągu dnia. Telefony wieczorem rozkręcają tęsknotę - tłumaczył specjalista.
Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na wakacjach
Agnieszka Stankiewicz ma duże doświadczenie w organizowaniu kolonii dla najmłodszych. Jak rodzic może sprawdzić, że wyjazd, w którym będzie uczestniczyło dziecko, jest sprawdzony i bezpieczny?
- Pierwsza rzecz to jest zgłoszenie wypoczynku do kuratorium. Każdy rodzic może wejść na stronę wypoczynek.men.gov.pl i sprawdzić, czy wypoczynek jest zarejestrowany. My jako organizatorzy musimy tam spełnić pewne warunki. Jeżeli wyjazd nie jest zarejestrowany, to należy to zgłosić do kuratorium, bo to jest bardzo niebezpieczna sytuacja - wyjaśniła.
- Jest też ogólnopolska baza autokarów. Na podstawie numerów rejestracyjnych pojazdu, które powinien nam podać przewoźnik, możemy sprawdzić, czy autokar ma wszystkie aktualnie dokumenty. Namawiamy, by zrobić to wcześniej, bo grozi to odwleczeniem zbiórki - radziła organizatorka.
- W przypadku wyjazdów zagranicznych działa to tak samo, tylko tu obowiązkowe jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia. Ubezpiecza się przede wszystkim uczestników, natomiast organizatorzy w różnym stopniu ubezpieczają też opiekunów - wskazywała Agnieszka Stankiewicz.
Jak sprawdzić bezpieczeństwo na półkoloniach? Ile kosztują takie wyjazdy? Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przygotuj dziecko do pierwszego samodzielnego wyjazdu
- Twoje dziecko chce jechać na pierwszą kolonię? Zdradzamy, co zrobić, by wyjazd był udany i bezstresowy
- Ośrodek Wypoczynkowy "Kulka" - raj dla małych fanów kosmitów i nie tylko
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News