Parenting

Jak uczyć dziecko budowania relacji z rówieśnikami? "Nie wszyscy ludzie pasują do siebie"

Parenting

Autor:
Adam
Barabasz
Jak nauczyć dziecko bycia dobrym przyjacielem?

Książka "Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku" właśnie trafiła na sklepowe półki. Publikacja została stworzona przez dwie przyjaciółki, Urszulę Młodnicką, pisarkę i psycholożkę, oraz Agnieszkę Waligórę, ilustratorkę książek, graficzkę. Celem autorek było pokazanie dzieciom poprawnego modelu budowania relacji z rówieśnikami.

Trudności w dziecięcych przyjaźniach 

Żadna przyjaźń nie jest łatwa, szczególnie jeśli ma się kilka lub kilkanaście lat. To druga publikacja Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry z serii "Jesteś ważny". Pierwsza pod tytułem: "Jesteś ważny, Pinku" dotyczy budowania poczucia własnej wartości. Autorki są przekonane, że bycie dzieckiem świadomym swojej wartości pozytywnie wpływa na dorosłe życie. Dodaje to odwagi w podejmowaniu wyzwań, wpływa na jakość życia i relacji z innymi, a także sprawia, że czujemy się ze sobą dobrze. To świetna baza startowa. Seria powstaje z myślą o dzieciach w wieku od 6. do 10. roku życia, ale zarówno starsze, jak i młodsze pociechy znajdą w niej coś dla siebie.

- Nasza pierwsza książka przyjęła się z pozytywnym odbiorem wśród rodziców, otrzymywałyśmy mnóstwo komentarzy, w których ten temat relacji bardzo często się przewijał - wspomina Urszula Młodnicka. - Obie jesteśmy mamami i nasze córki przychodziły z różnymi problemami i emocjami do domu. Stwierdziłyśmy, że to jest temat, który warto poruszyć w drugiej książce.

Książka zawiera 16 historii napisanych w formie dialogu. Pink, jej główny bohater, przeżywając różne rozterki, rozmawia o nich z rodzicem. A to prowadzi do wyciągania wniosków, które pomagają mu poradzić sobie z własnymi emocjami.

- Taka forma wydała nam się naturalna, bo takie rozmowy prowadzimy z dziećmi - zauważa pisarka. - Zaczynamy od "co się wydarzyło", "co słychać" i rozmowa toczy się dalej. Miałyśmy też ogromną nadzieję, że przez ten dialog te rozmowy staną się choćby w małym procencie inspiracją dla rodziców, jak rozmawiać o relacjach i trudnych emocjach, które w związku z nimi przeżywają - dodaje.

Opowieści to także swoiste kompendium wiedzy dla rodziców, który nie tylko mogą nauczyć się, jak rozmawiać z dziećmi o ich trudnościach, ale też mają szasnę dowiedzieć się więcej o doświadczeniach własnych dzieci - po każdym opowiadaniu autorki umieściły ćwiczenie, które pozwala odnieść czytaną historię do własnych doświadczeń.

Jak nauczyć dziecko bycia dobrym przyjacielem?

Autorki postawiły sobie za cel przekaz, że choć przyjaźń jest ważna, to nie z każdym da się zaprzyjaźnić. Nacisk należy położyć nie na dostosowywanie się do otaczających ludzi, ale na poszukiwania takich osób, z którymi czujemy się dobrze i które nas akceptują takimi, jakimi jesteśmy. Do których mamy zaufanie i które nas wysłuchają w potrzebie.

- Chcemy powiedzieć, że nie z każdym możemy i musimy się przyjaźnić - podkreśla Urszula Młodnicka - Każdy z nas jest inny i nie wszyscy ludzie pasują do siebie i to, że ktoś nie chce się z nami przyjaźnić, to nie obniża naszej wartości.

Istotą w budowaniu relacji jest również świadomość, że nawet najlepszy przyjaciel popełnia błędy, tak jak my, dlatego warto umieć się do nich przyznać i przeprosić. Podobny mechanizm dotyczy wybaczania.

- To jest przyjemność pracy z tekstem dla dzieci, prostym, napisanym wspaniałym językiem, który daje możliwość, żeby poznać samego siebie i panować nad swoimi emocjami - mówi Agnieszka Waligóra. - Polubić swoich przyjaciół i polubić siebie takimi, jakimi jesteśmy. Moją najlepszą przyjaciółką jest właśnie Ula. Rysując Pinka, chciałam, żeby dziecko patrząc na tego włochatego potwora, poczuło empatię - podsumowuje.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości