Czy dziecko powinno zwracać się do pani w przedszkolu "ciociu"?

Dziecko w przedszkolu
Dziecko w przedszkolu
Źródło: Getty Images/Manu Vega
Panie, które pracują w przedszkolu to najczęściej wykwalifikowane pedagożki, jednak z wielu przyczyn nadal są nazywane "przedszkolankami". Choć przez cały dzień opiekują się maluchami i przyczyniają się do ich rozwoju oraz wychowania, wykonywany przez nie zawód nadal bywa niedoceniany. Jak powinniśmy zwracać się do nauczycielek najmłodszych, by nie sprawić im przykrości?

Przedszkolanka czy ciocia?

Dziecko w przedszkolu znajduje się zwykle pod opieką wykształconych pedagogów. Przyjęło się jednak zwracać do nich formie, która niestety nie zawsze oddaje kwalifikacje tych osób. "Ciocia", "przedszkolanka", "pani", "opiekunka" czy "nauczycielka". Choć mogłoby się wydawać, ze to w pewnym sensie synonimy, nazewnictwo nauczycieli wychowania przedszkolnego przysparza wielu kłopotów nie tylko dzieciom i rodzicom, ale i dla samych pedagożek bywa problematyczne. Jak nasze pociechy powinny się do nich zwracać i dlaczego to takie ważne?

Powszechnie używanym zwrotem jest "przedszkolanka". Okazuje się, że to forma, która najmniej odpowiada nauczycielkom pracującym z najmłodszymi. Dla wykształconych pedagożek może brzmieć uwłaczająco, sugerując, że nie są osobami z wyższym wykształceniem.

Z kolei określenie "opiekunka" jest adekwatne w stosunku do osób pracujących w żłobku, bowiem uczęszczające tam dzieci wymagają przede wszystkim opieki. W przedszkolu - nasze pociechy mają też czas na naukę i co kluczowe - wychowanie.

A co z popularnym określeniem "ciocia"? Choć może wydawać się najwygodniejsze, bo pozwala najmłodszym czuć się swobodnie i zbudować zaufanie do nowo poznanej osoby dorosłej, wielu nauczycielkom nie zawsze kojarzy się dobrze. Dla wielu - za bardzo skraca dystans i jest zbyt bezpośrednie. "Ciocia" to przecież osoba z rodziny, ktoś, kogo dobrze znamy albo z kim łączą nas więzy krwi.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

W sytuacji, gdy dziecko już zwraca się do nauczycielki lub opiekunki "ciocia", warto wyjaśnić mu, że nie każdy dorosły może być w ten sposób nazywany. Wytłumaczmy maluchom, że nawet jeśli ktoś obcy podaje się za "ciocię" lub "wujka" nie można mu od razu zaufać, a tym bardziej - gdziekolwiek z tą osobą iść.

Jak zwracać się do pań z przedszkola?

W wielu przedszkolach preferowaną formą jest "pani", która z kolei zwiększa nieco dystans między pedagożką a dzieckiem. Jest to jednak najwygodniejsza forma dla samego rodzica. Zwracając się do nauczycielek w przedszkolu, powinniśmy pamiętać, że istotne jest okazanie szacunku pracującym tam osobom. Dzięki temu nasze pociechy same zauważą, jak ważne jest, by zwracać się w adekwatny sposób do innych osób.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: mamadu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Manu Vega

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana