Edyta Pazura chciała spędzić czas bez dzieci. Usłyszała: "A bąbelki zostały w domu?"

Chwila dla mamy – jak ją znaleźć?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Chwila dla siebie - dlaczego tak niezbędna?
Chwila dla siebie - dlaczego tak niezbędna?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo po czterdziestce
Macierzyństwo po czterdziestce
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Mamy potrzebują mieć czas tylko dla siebie, by w samotności odpocząć od codziennych obowiązków i domowego harmidru. O tym, dlaczego kobiety mierzą się z poczuciem winy, kiedy zostawiają dzieci pod opieką innych, opowiedziały w Dzień Dobry TVN Edyta Pazura, mama trójki dzieci, oraz Magdalena Chorzewska, psycholog.

Edyta Pazura o macierzyństwie

Edyta Pazura niedawno opublikowała na Instagramie zdjęcie, na którym siedzi w łazience i czyta książkę. Post podpisała: "A Ty, gdzie się chowasz przed swoimi dziećmi?". To stało się punktem wyjścia do rozmowy w studiu Dzień Dobry TVN o tym, że mamy mają prawo mieć czas tylko dla siebie i bez wyrzutów sumienia zostawić potomstwo pod opieką taty lub bliskich.

- Kiedy dzieci były młodsze, dochodziło do takich sytuacji, że jak jechałam na zakupy, to jeszcze krążyłam dookoła domu albo po Warszawie, żeby posłuchać radia w spokoju i być chwilę ze sobą - powiedziała Edyta Pazura. - Jesteśmy na takiej pierwszej linii frontu i faktycznie dzieci zawsze do nas się kierują. Za każdym razem. (...) 8 lat pracowałam w domu i naprawdę miałam już tak dosyć, że dwa tygodnie temu wynajęłam sobie biuro, dlatego że za każdym razem, tym bardziej w pandemii, dzieci co 10 minut przychodziły do mnie: "Mamo, śniadanko", "Mamo, pomóż mi". Dorosłam do tego, że jednak muszę wyjść z domu - dodała nasza rozmówczyni.

Psycholog Magdalena Chorzewska zauważyła, że kobiety oprócz dbania o dzieci powinny też dbać o siebie i o swoje potrzeby.

- To jest normalne, że chcemy pobyć sami, że chcemy usłyszeć własne myśli czy pójść do toalety w pojedynkę. Kto ma małe dzieci, ten wie, że dzieci biegną od razu za mamą. To jest też zdrowe, bo pokazujemy dzieciom zdrowe granice. To znaczy, że jest czas nasz wspólny i czas, kiedy ja, jako mama, mam czas, na to, żeby poczytać, odpocząć, posłuchać muzyki. Prawdą jest, że wiele matek cierpi na ogromne poczucie winy, kiedy np. nie spędzają czasu z dziećmi albo wychodzą z domu na jakieś planowane wyjście. Za chwilę dzwonią i pytają, czy te dzieci mają się dobrze bez nich. To jest bardziej praca mamy nad swoją głową niż osób z otoczenia. Dziecko jest, jak ja to nazywam, dobrem wspólnym, rodzinnym - podkreśliła specjalistka.

Czas wolny tylko dla mamy i taty

Edyta Pazura nie obwiniała się, kiedy wychodziła z domu bez dzieci, ale przyznała, że komentarze i uciążliwe pytania ze strony otoczenia potrafiły być dla niej przytłaczające.

- Nie miałam wyrzutów sumienia, tylko była ta presja z zewnątrz: "A bąbelki zostały same w domu?". No więc kiedy ktoś mi tak powiedział, to odparłam, że no tak, bo muszę mieć chwilę dla siebie, muszę popracować, muszę wyjść z domu. Teraz raz w roku po prostu wyjeżdżamy z mężem sami, bo doszliśmy do wniosku, że dzieci kiedyś wyjdą z domu i my zostaniemy sami. Było tak, że wyjechaliśmy i było cicho, nie mieliśmy o czym rozmawiać i stwierdziliśmy, że to jest ten moment, kiedy musimy zacząć żyć własnym życiem - wspominała.

Czas spędzony bez pociech może być bardzo odświeżający dla relacji mamy i taty. - Ważne jest to, żeby nie zapomnieć, że jesteśmy też partnerami. Poza tym, że jesteśmy rodzicami i funkcjonujemy w jakimś świecie, dobrze jest robić update związkowy we dwoje. To jest jak najbardziej wskazane i warto dbać o czas wolny dla siebie, dla partnera. Trzeba mieć swoje życie, będąc matką, ojcem - wskazała Magdalena Chorzewska.

Jak reagować na zaczepki innych rodziców, innych mam, kiedy decydujemy się zostawić dzieci pod opieką bliskich? - Nie tłumaczmy się. Jeśli nie dopuścimy do siebie krytyki i nie poczujemy się w związku z tym źle, to przestajemy się tłumaczyć i nie mamy poczucia, że robimy coś złego. Każdy człowiek ma prawo do wychowywania sowich dzieci po swojemu. Matki często są najgorszymi sędziami dla innych matek, nie róbmy sobie tego nawzajem - zaapelowała psycholog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!