Dziecko alfa - co to znaczy?
Dzieci alfa to prawdziwe wyzwanie dla rodzica. Pociecha przejmuje kontrolę w rodzinie i bierze na siebie odpowiedzialność, która wcale do niej nie należy. Zamiast korzystać z dzieciństwa, zaczyna odgrywać rolę opiekuna.
Dzieci
- To pojęcie ukuł dr Gordon Neufeld. Odzwierciedla ono sytuację, gdy dziecko wchodzi w rolę rodzica. Zaczyna przejmować odpowiedzialność za dobrostan rodzica, opiekuna, podczas gdy naturalnie w toku rozwoju powinien być jeszcze na etapie zależności, czyli poddawania się pod opiekę, słuchania wskazówek, podążania za rodzicem - tłumaczy psycholog Joanna Bylinka-Stoch.
Dlaczego w ogóle dochodzi do takich zachowań? Jak wyjaśnia gościni Dzień Dobry TVN, mogą być temu winne okoliczności, kiedy świat otaczający pociechę nie pozwala mu na bycie dzieckiem. Trudna sytuacja rodzinna również może mieć na to wpływ. Specjalistka mówi również o wychowaniu równościowym, który trenduje wśród rodziców. Czy faktycznie matka czy ojciec powinni traktować malucha po partnersku?
- Nasze instynkty nam wyraźnie mówią: jak się rodzi niemowlę, jest bezradne i w totalnej zależności od nas. My jesteśmy po to, żeby pokazywać mu świat - podkreśla ekspertka. - W momencie, kiedy dziecko jest w instynkcie zależności , naturalnie podąża za rodzicem, bo wie, że jego potrzeby są zaopiekowane, wysłuchane - dodaje.
Jak poradzić sobie z dzieckiem alfa?
Joanna Bylinka-Stoch poleca książkę "Odpoczynek, zabawa rozwój. Zrozumieć małe dziecko". - To jedyna książka w Polsce, w której więcej można przeczytać o syndromie alfa u dzieci - wskazuje.
Rodzic powinien przejąć odpowiedzialność za relację ze swą pociechą. - To ja jako rodzic jestem odpowiedzialny za to, w jakim stanie jest dziecko, w jakiej sytuacji się znajduje i często również za jego emocje - zaznacza psychoterapeutka.
Jeśli chcesz posłuchać więcej o dzieciach alfa, obejrzyj powyższe wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Z powodu choroby Dominika Gwit starała się o dziecko kilka lat. "Wiedziałam, że dzieje się ze mną coś złego"
- Rankingoza bolączką polskiej szkoły. Dlaczego pośrednio odpowiadają za to rodzice?
- Kolejne dziecko po długiej przerwie. Dlaczego kobiety się na nie decydują?
Autor: Maria Czarniecka
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News