Rankingoza bolączką polskiej szkoły. Dlaczego pośrednio odpowiadają za to rodzice?

Rankingoza bolączką polskiej szkoły
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rankingoza bolączką polskiej szkoły
Rankingoza bolączką polskiej szkoły
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Od lat przygotowywane są rankingi najlepszych liceów i techników w Polsce. Nieraz uczniowie i ich rodzice sugerują się nimi przy wyborze szkoły. Ale czy to na pewno dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dziennikarką Justyną Suchecką, psycholożką Aleksandrą Piotrowską oraz dyrektorką i coachem edukacyjnym Anną Kozicką.

Justyna Suchecka i Aleksandra Piotrowska o rankingach szkół

Justyna Suchecka od dłuższego czasu stara się nie pisać o rankingach. - Jestem dziennikarką edukacyjną od kilkunastu lat i zawsze to było moim obowiązkiem. Jak pojawiał się ranking, jeszcze jak pracowałam w "Gazecie Wyborczej", to było wiadomo, że muszę się nim zaopiekować. Teraz robię wszystko, by nie podawać tego dalej w świat. To nie jest o tym, że nie ma żadnych osób, którym rankingi się przydają, ale rzeczywiście, jak ktoś chce sprawdzić wynik matury z biologii w danej szkole, to może to zrobić na stronie OKE. Nie musi wiedzieć, czy szkoła była 14. czy 17. - stwierdziła dziennikarka TVN24.

Jak zaznaczyła, nie ma lepszego sposobu na przekonanie się o tym, jaka jest szkoła, niż udanie się do niej. - Jak rozmawiam z ósmoklasistami, którzy stoją przed wyborem, to zawsze pytam, czy na dniach otwartych zapytali kogokolwiek o to, co ci się w tej szkole nie podoba - powiedziała.

Zdaniem Aleksandry Piotrowskiej w większości przypadków to rodzice interesują się zestawieniami. - Ewentualnie wychowują swoje dzieci w kulcie rankingu i w przeświadczeniu, że twoim podstawowym życiowym obowiązkiem, póki masz naście lat, jest załapać się do szkół, które w rankingu są wysoko. Zdarzają się też dzieci, które mają w sobie ducha rywalizacji, współzawodnictwa i żebyś nie wiem, jak pokojowo starał się je wychować, to i tak będą szukały okazji, żeby się zmierzyć, wygrać - zauważyła psycholożka.

Nauka dla wyników może zatruć życie dziecka

Anna Kozicka - w wyniku różnych perypetii syna - założyła szkołę podstawową w Warszawie. - Działamy w nurcie edukacji alternatywnej. Startujemy w zupełnie innym rankingu. W rankingu na to, żeby nasze dzieciaki po prostu czuły się szczęśliwe. Że kiedy wyjdą ze szkoły, żeby wiedziały, co lubią, czego nie lubią, kim są, co je cieszy. Żeby miały czas się nażyć, nabyć ze sobą - tłumaczyła dyrektorka placówki.

Jak dodała, uczniowie klas starszych, to są w 100 proc. dzieci, które przyszły z różnych szkół. - Większość z nich z różnych powodów miała ogromną trudność wpisać się w pewien system. Rodzice przy naszych rozmowach rekrutacyjnych najczęściej wskazywali na "wypalenie", totalne zmęczenie [u dzieci - przyp. red.]. To są takie najłagodniejsze stany - podkreśliła coach edukacyjny.

Co Justyna Suchecka sądzi na temat rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+? Jakie kryteria powinny być zawarte w zestawieniach? Posłuchaj całej rozmowy ze studia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości