Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Kolejny rocznik uczniów napiszę ją już za trzy miesiące. Jak sobie poradzić ze strachem i stresem, który towarzyszy maturze? Czy przez te kilka miesięcy można jeszcze nadrobić materiał i dobrze przygotować się do egzaminu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Paulina Mierzejewska, psycholog, terapeutka oraz Marcin Józefaciuk, wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi.
Matura - jak poradzić sobie ze stresem?
Matura to egzamin, od którego bardzo dużo zależy. Część uczniów w ogóle się nią nie przejmuje, inni - choć systematycznie powtarzają materiał - bardzo się stresują. - Tu mówimy o takich skrajnościach. Natomiast jest też coś pomiędzy. Zwróciłabym uwagę, że osoba, która jest za bardzo spięta, [...], żeby dać jej przestrzeń na to, żeby wyszła do parku, wyszła z kimś na spacer - powiedziała w Dzień Dobry TVN Paulina Mierzejewska, psycholog, terapeutka.
Specjalistka dodała, że to rodzice powinni wychodzić z taką inicjatywą. Ważne jest także, aby rozmawiali z dzieckiem i zwracali uwagę na niektóre jego zachowania. - Dzieci, które nagle zaczynają oglądać dużo telewizji albo nagle uciekają w gry. Często to jest zagłuszanie jakichś emocji. Jeżeli wiemy, że [...] tego nie robią, a np. muszą się uczyć i nagle uciekają w to, to wiadomo, że coś ich może przeciążać, warto o tym z dziećmi rozmawiać - dodała specjalistka.
Bardzo ważne jest także to, aby rodzice nie przerzucali swojego lęku na dziecko. - Jeżeli powiemy, że: "ja przed swoją maturą to się tak bardzo stresowałem" możemy to dziecko dodatkowo nakręcić i pokazać, że powinno się stresować - tłumaczyła. Jeśli dziecko denerwuje się egzaminem, dobrze jest zapytać, co za tym stoi i jak możemy mu pomóc.
Czy uczniowie są dobrze przygotowani do matury?
- Jako nauczyciele rozmawiamy z naszymi uczniami. Staramy się im pomóc, [...], czasami trzeba ich troszeczkę zmotywować - powiedział Marcin Józefaciuk, wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi. Nasz rozmówca dodał, że pochylają się także nad rodzicami maturzystów. - To jest też obowiązek szkoły - pedagogizacja rodziców. Jeżeli widzimy, że coś uczniem dzieje się nie tak pierwsze kroki to jest telefon do rodzica, [...], mamy na pokładzie zarówno psycholożkę, jaki i pedagoga specjalnego - dodał.
Czy w trzy miesiące, które zostały do matury, można nadrobić wszystkie zaległości i niedociągnięcia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 3-latek próbował poprosić kelnera o rachunek. "Bardzo ważna lekcja"
- Uczeń opisał zainteresowania dziadka. Krótkie wypracowanie podbija sieć. "Szczere do bólu"
- Niebezpieczne wyzwania w sieci. Co zagraża dzieciom? "Może skończyć się operacją, a nawet zgonem"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News