Z powodu choroby Dominika Gwit starała się o dziecko kilka lat. "Wiedziałam, że dzieje się ze mną coś złego"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Najważniejsza rola Dominiki Gwit
Najważniejsza rola Dominiki Gwit Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

18 stycznia Dominika Gwit i jej mąż powitali na świecie pierwsze dziecko. Para starała się o pociechę cztery lata, ponieważ wcześniej u aktorki zdiagnozowano zespół metaboliczny, z którym wiązała się niepłodność. W Dzień Dobry TVN artystka wraz z dr n. med. Katarzyną Skórzewską opowiedziały, co robić i do kogo się zwrócić w takiej sytuacji.

Dominika Gwit została mamą

Na początku tego roku Dominika Gwit wraz z mężem spełnili swoje największe marzenie i zostali rodzicami. Para starała się o dziecko cztery lata. - Wiedziałam, że dzieje się ze mną coś złego - mówiła. Po licznych wizytach u specjalistów okazało się, że aktorka choruje na zespół metaboliczny.

- Od tamtej pory moje życie całkowicie się zmieniło, schudłam 20 kg i one nie wracają, wręcz przeciwnie. Wszystko jest inaczej. W skład tego zespołu metabolicznego u mnie wchodzi niepłodność pierwotna, z którą borykałam się wiele lat, ale jakimś cudem dziś jestem tutaj i mogę powiedzieć, że jestem mamą - tłumaczyła aktorka.

Jak Dominika czuje się w roli mamy? - Na początku nie wiedziałam, czego się spodziewać. Na razie mój synek jest aniołkiem, może to cisza przed burzą, ale przesypia noce i jakoś sobie radzimy, dużo się tulimy - opowiadała. - Czasami patrzymy na niego z mężem i jesteśmy w szoku, ta ciąża minęła nam tak szybko, tyle się działo - podkreślała.

Zespół metaboliczny - jak rozpoznać?

Jak tłumaczyła ginekolog-endokrynolog dr n. med. Katarzyna Skórzewska, zespół metaboliczny możemy zaobserwować, gdy obwód talii u kobiet wynosi więcej niż 88 cm, a u mężczyzn - 102 cm. Oprócz tego występuje także nieprawidłowa glikemia na czczo, a cukier jest powyżej 100 mg/dl, mamy nadciśnienie czy zaburzenia gospodarki lipidowej.

- Mogą współistnieć zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników, ale też insulinooporność, hiperinsulinemia i cukrzyca typu II - dodała lekarka.

Zespół metaboliczny wpływa na płodność u kobiet. - Mogą występować zaburzenia owulacji, cykle bezowulacyjne, zaburzenia miesiączkowania. Sama ciąża też jest dosyć trudna, istnieje częstsze ryzyko poronienia czy przedwczesnych porodów. To jest zespół, który generuje nam konieczność obserwacji pacjentki - zaznaczył Katarzyna Skórzewskaa.

Zespół metaboliczny leczy się zwykle farmakologicznie. - Oczywiście podstawą codziennego życia jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, zarządzanie stresem. Bardzo ważny jest sen, zaleca się 7-8 godzin snu. Takie są zalecenia i to jest ważne - podkreśliła ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości