Czy płód oddycha w macicy? Odpowiedź może zaskoczyć

Tekst akapitu - 2024-06-27T160217
Niezwykły poród w lubelskim szpitalu
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pod koniec życia płodowego dzieci mają już płuca wykształcone do samodzielnego oddychania. A czy oddychają jeszcze przed porodem? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć. Wątpliwości rozwiała dr_hamela w poście na Instagramie.

Czy płód oddycha?

Przyszli rodzice często zastanawiają się, jak ich jeszcze nienarodzone dziecko czuje się w brzuchu mamy. Jednym z najczęstszych pytań, jakie sobie zadają, jest to związane z kwestią "oddychania" płodu. Nie każdy wie, że proces ten przebiega przy pomocy krwi. Tlen, tak jak inne, niezbędne dla dziecka składniki odżywcze, przekazywane są przez łożysko.

Tlen dostaje się przez natlenioną krew, przepływającą do dziecka przy pomocy żyły pępkowej. Przebiega ona wzdłuż pępowiny, prowadząc krew z łożyska do żyły wrotnej. Płuca płodu napełniają się powietrzem zaraz po narodzinach. Dokładnie objaśniła to dr_hamela w poście na Instagramie.

Dziecko nie oddycha aż do porodu

Jak tłumaczyła specjalistka położnictwa, ginekologii i perinatologii dr Anita Hamela-Olkowska, za płód oddycha mama, gdy tlen z jej krwi jest przenoszony przez łożysko do krwi dziecka. - Mama również "wydycha" powietrze za dziecko, ponieważ dwutlenek węgla pochodzący od dziecka jest przenoszony przez łożysko do krwi matki i usuwany z jej wydechem - tłumaczyła ekspertka.

- Nawet gdy płuca płodu są w pełni rozwinięte, nie może on oddychać aż do porodu. Dziecko w łonie matki otoczone jest płynem owodniowym, który znajduje się również w jego płucach i jest niezbędny do ich prawidłowego rozwoju - zaznaczyła specjalistka położnictwa.

Dr Anita Hamela-Olkowska dodała, że płód wykonuje widoczne ruchy oddechowe, ale nie dostarczają mu one tlenu. Płyn owodniowy z płuc dziecka usuwany jest podczas porodu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości