Parenting

Czy dzieci mężczyzn, którzy późno zostają ojcami częściej chorują? Badacze mają ciekawe ustalenia

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
dziennik.pl
model DNA

Mutacje genetyczne, które przyczyniają się do rozwoju groźnych chorób dziecko może otrzymać zarówno od matki, jak i od ojca. Najnowsze badania przeprowadzone przez amerykańskich badaczy pokazują, że starsi ojcowie mają znacznie więcej wadliwych genów, które przekazują swojemu potomstwu. Jak udało się to ustalić?

Co sprzyja rozwojowi wad genetycznych u dzieci?

Naukowcy z Rockefeller University (USA) przeprowadzili badania na muszkach owocówki. Naukowcy przyglądali się genom przenoszonym w nasieniu. Analiza wykazała, że w plemnikach - w procesie zwanym spermatogenezą - starszych osobników znajduje się znacznie więcej mutacji genetycznych, które mogą przyczynić się do rozwoju niektórych chorób genetycznych oraz nowotworów.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Choć powstawanie różnego rodzaju mutacji nie jest niczym niezwykłym i większość "wad" w trakcie spermatogenezy jest naprawiana, to u starszych osobników proces ten nie już tak skuteczny. - Chcieliśmy sprawdzić, czy linie komórek rozrodczych starszych samców są mniej skuteczne w naprawie mutacji, czy też więcej mutacji zawierają już na starcie - mówi Evan Witt z Rockefeller University.

- Na każdym etapie spermatogenezy pojawia się więcej nowych mutacji na jedną cząsteczkę RNA u starszych much, niż u młodszych - wyjaśnia. Warto dodać, że to właśnie RNA przenosi informacje z genomu do komórki.

Jak powstają mutacje genetyczne u ludzi?

Choć może się wydawać, że funkcjonowanie organizmu muszki owocówki ma niewiele wspólnego z tym, jak funkcjonuje ludzki organizm, to tak naprawdę wiele procesów przebiega identycznie. Dlatego badacze chcą kontynuować swoje obserwacje. Naukowcy - w kolejnym etapie badań - postarają się odpowiedzieć m.in. na pytanie jakie geny wpływają na różnice w liczbie mutacji u osobników w różnym wieku.

Wiedza na ten temat może - w ocenie badaczy - bardzo dużo powiedzieć o ludzkim zdrowiu i ewolucji. - W dużej mierze nie wiadomo, czy bardziej zmutowana komórka płciowa jest mniej zdolna do zapłodnienia, niż mniej zmutowana. Nie było na ten temat wielu badań z wyjątkiem prowadzonych na poziomie populacji. Tymczasem, jeśli ludzie dziedziczą więcej mutacji po ojcach, zwiększa to szanse na nowe zaburzenia genetyczne i niektóre rodzaje raka - tłumaczy Witt.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Frolow-GettyImages-840437116

Pozostałe wiadomości