Obowiązkowy kapelusz i 4 semestry w roku szkolnym. "W Australii wszystko jest do góry nogami"

Autor:
Michalina
Kobla
Reporter:
Monika Nasternak
Jak działają szkoły w Australii?
Jak działają szkoły w Australii? Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Małgosia Charęzińska jest psycholożką, a jej mąż Marcin programistą. Od 5 lat mieszkają w Australii z trójką swoich dzieci. Jak funkcjonuje system oświaty na antypodach? Czym różni się od polskiego? Tego dowiecie się z materiału Dzień Dobry TVN.

Polacy w Australii

Małgosia i Marcin mają trójkę dzieci. Najstarszy syn jest w 2. klasie szkoły podstawowej, najmłodszy chodzi do przedszkola, a córka uczy się w zerówce.

- Mówi się, że w Australii wszystko jest do góry nogami i rzeczywiście, jeśli chodzi o układ roku szkolnego, to jest podobnie. Rok szkolny zaczyna się od końca styczna/początku lutego - to jest pierwszy semestr. I on trwa 10 tygodni. I po 10 tygodniach jest 2-tygodniowa przerwa. Takich semestrów jest 4 - mówiła Małgosia. Dodała, że najdłuższe wakacje, w okolicach Bożego Narodzenia, trwają 6 tygodni.

Co ciekawe, w australijskich przedszkolach panuje zasada "no hat, no play". - Czyli zawsze dziecko musi mieć kapelusz - powiedziała.

Szkoły w Australii

Co jeszcze wyróżnia tamtejszy system oświaty? Wysokie ceny. Szkoły publiczne, w których obowiązuje rejonizacja, są co prawda bezpłatne dla rezydentów, ale wszystkie żłobki i przedszkola mają swoje cenniki. Zazwyczaj płaci się za dzień. - Rząd ci nieco zwraca, ale to też zależy od tego, ile masz dzieci, jaki masz dochód - mówiła Małgosia. - To jest coś bardzo popularnego, że dzieci nie chodzą cały tydzień do przedszkola, dzieci często chodzą 1 dzień w tygodniu, 2, 3 dni - dodała.

Szkoła zapewnia dzieciom wyżywienie. Nie muszą też martwić się o dojazd - zabiera je specjalnie kursujący autobus. Wszystkie lekcje zaczynają się i kończą o tej samej porze, co umożliwia rodzicom zapoznawanie się ze sobą. Co jeszcze wyróżnia australijską szkołę? Sprawdźcie w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Reporter: Monika Nasternak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN