Parenting

Tata z dziećmi na wakacjach. "Czas bardzo ciekawy w kontekście relacji"

Parenting

Autor:
Daria
Pacańska
Tata z córką na wakacjach
Tata z córką na wakacjachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wakacyjny wyjazd ojca z pociechami może być doskonałym momentem na zacieśnienie więzi. To także możliwość kreowania wspólnych wspomnień. O swoich doświadczeniach opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN bloger Łukasz Burnos oraz jego 10-letnia córka Ania.

Wakacje taty z dzieckiem

Wspólne wakacje mogą okazać się doskonałym sposobem na polepszenie relacji z dzieckiem. Zabawa daje bowiem możliwość nawiązania bliższego kontaktu.

- Najczęściej jest taki wspólny mianownik. Staramy się próbować nowych rzeczy, nie nastawiać budzików, odwiedzać nowe miejsca. Jeżeli ta więź z dzieckiem jest, to wakacje są świetną okazją, żeby poeksplorować trochę i siebie, i świat. Pozwolić sobie na coś, na co nie pozwalamy sobie na co dzień - powiedział Łukasz Burnos.

Bardzo często, kiedy w trakcie wakacji zatrzymujemy się i spędzamy więcej czasu z nasza pociechą, dostrzegamy to, co umyka nam w ciągu roku. Czy da się odpuścić i skupić na zabawie i odpoczynku?

- Wakacje są czasem bardzo ciekawym w kontekście relacji, ponieważ faktycznie jest to czas, kiedy z dzieckiem możemy pobyć dłużej. Kiedy nasze dziecko, to jest ważne w kontekście więzi, nie jest zmuszone przebywać z rówieśnikami po kilka godzin dziennie. Ta więź, o której mówię, może pójść w stronę bezpieczną, to jest więź z rodzicem czy innym opiekunem. Natomiast więź, która nie sprzyja rozwojowi emocjonalnemu to jest więź właśnie z rówieśnikami - stwierdził bloger.

I dodał:

- Relacje z rówieśnikami są jedną rzeczą, a więź jest inną rzeczą, więź jest o bezpieczeństwie.

Jak spędzać wakacyjny czas z dziećmi?

Łukasz i Ania w trakcie wakacji mają swoje ulubione zabawy. Jakie cechy powinna mieć zabawa, żeby pomagała budować więź?

- To jest coś, co polecam na wakacjach robić z dziećmi, czyli zabawa. Zabawa musi nieść kilka znamion. Po pierwsze, musi mieć wyraźny początek i koniec, po drugie, to jest najważniejsze, nie powinna mieć celu, bo jak ma cel, to jest grą. Po trzecie musi być pełna ekspresji. Po czwarte obydwie strony muszą wchodzić do tej zabawy z własnej woli - podkreślił gość Dzień Dobry Wakacje. Jego zdaniem, spędzanie czasu z dzieckiem przede wszystkim powinno dziać się instynktownie.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości