Parenting

Wzdęcia u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie. Dlaczego wzdęcia występują w nocy i jak długo się utrzymują?

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta, który trzyma z dziecko

Wzdęcia u niemowlaka to dość częste zjawisko, które może mieć różne przyczyny. Jeżeli maluszek po jedzeniu płacze lub jest niespokojny, a jego brzuch jest wzdęty i twardy, może to być sygnał, że niemowlę ma wzdęcia.

Przyczyny wzdęć u niemowlaka związane są przeważnie z niedojrzałością jego układu pokarmowego. Poza tym nieodpowiednia dieta matki karmiącej piersią, karmienie mlekiem modyfikowanym czy nietolerancje pokarmowe również mogą wywoływać wzdęcia. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na łagodzenie wzdęć.

Wzdęcia u niemowląt: przyczyny

Wzdęcia u niemowląt, inaczej niestrawność bądź dyspepsja, są najczęściej wynikiem:

  • kolki jelitowej;
  • niewłaściwej diety matki karmiącej piersią;
  • stresu, zmęczenia i pośpiechu zarówno matki, jak i dziecka;
  • nietolerancji glutenu, celiakii, nietolerancji laktozy;
  • zaburzeń pracy układu pokarmowego (trawienia, wchłaniania);
  • pasożytów w przewodzie pokarmowym;
  • niewłaściwej diety dziecka;
  • przekarmienia, łapczywego i szybkiego jedzenia, prowadzącego do połykania powietrza.

Gwiazdy o macierzyństwie

Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Wzdęcia u niemowlaka karmionego piersią

Za pojawienie się wzdęć u niemowlaka karmionego piersią z reguły odpowiada niewłaściwa technika karmienia i zbyt częste zmienianie podawanej piersi. Dodatkowo, by zredukować ryzyko nietolerancji laktozy - która także może wywołać wzdęcia, warto ograniczyć spożywanie nadmiernej ilości produktów mlecznych.

Wzdęcia u niemowlaka, jak długo trwają?

Wzdęcia, będące przyczyną niedojrzałości układu pokarmowego, są z reguły stanem fizjologicznym i przejściowym. Wraz z rozwojem dziecka częstotliwość ich pojawiania się stopniowo maleje, mogą nawet całkowicie ustąpić. Od trzeciego do piątego miesiąca życia organizm niemowlaka produkuje znacznie więcej enzymów odpowiedzialnych za trawienie, w związku z tym przyswajanie pokarmów jest łatwiejsze i nie powoduje dolegliwości w postaci wzdęć.

Wzdęcia u niemowlaka: objawy

Objawy wzdęć u niemowląt są stosunkowo proste do rozpoznania. Brzuszek dziecka jest wzdęty, duży, wypukły i twardy. Wzdęcia związane są też z bolesnością brzucha, stąd możliwe do zaobserwowania prężenia ciała i przykurcze nóżek malucha. Wzdęcia u niemowlaka mogą przyczyniać się do spadku apetytu, obniżenia wagi oraz drażliwości i głośnego płaczu po jedzeniu. Ponadto wzdęcia mogą przejawiać się odbijaniem, ulewaniem po karmieniu lub oddawaniem głośnych gazów o nieprzyjemnym zapachu. Zdarzają się przypadki, że wzdęcia u niemowlaka w nocy nasilają się. Wynika to najczęściej ze zwolnionej perystaltyki jelit. Dziecko podczas snu rusza się znacznie mniej, co sprzyja gromadzeniu się gazów.

Co na wzdęcia u niemowlaka?

Najprostszym sposobem by przynieść ulgę maluszkowi ze wzdęciami jest masaż brzuszka, stóp i podudzi. Innym sposobem na pozbycie się wzdęć jest układanie dziecka na brzuchu oraz przyciskanie nóżek niemowlaka do brzucha. Ulgę może przynieść również zastosowanie na brzuszek wilgotnych i ciepłych okładów. Aby uniknąć wzdęć, należy nosić dziecko po jedzeniu w pozycji pionowej do momentu, w którym mu się odbije. Pomocne będzie też podawanie herbatek ziołowych, na przykład naparu z rumianku lub herbatki z kopru włoskiego. Oprócz domowych sposobów, w walce ze wzdęciami sprawdzą się specjalne krople i probiotyki dostępne w aptece. Preparaty te usprawniają oddawanie gazów dzięki obniżeniu napięcia mięśniowego i usuwaniu pęcherzyków gazów znajdujących się w jelitach. Probiotyki zaś pomagają w zachowaniu właściwej flory bakteryjnej jelit. Gdy wzdęciom towarzyszą zaparcia, przydadzą się glicerynowe czopki doodbytnicze

Wzdęcia u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Pojawienie się wzdęć u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym wynika przeważnie z połknięcia dużej ilości powietrza podczas jedzenia. Aby jak najbardziej zminimalizować ilość wzdęć, należy: karmić dziecko w pozycji niemal pionowej, a nie na leżąco; pilnować by smoczek butelki był wypełniony mlekiem - nie powietrzem; podnosić maluszka po jedzeniu, by mu się odbiło.

Jak masować brzuch niemowlaka przy wzdęciach?

Bolesne wzdęcia u niemowlaka złagodzić może masaż brzuszka, który przyniesie mu ulgę i spowoduje łatwiejsze pozbycie się nagromadzonych w jelitach gazów i wypróżnienie się. Masaż należy wykonywać okrężnymi ruchami, delikatnie uciskając brzuch dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Podczas prowadzenia masażu można wykorzystać oliwkę bądź olejek z kopru włoskiego, co dodatkowo złagodzi dolegliwości.

Wzdęcia u niemowlaka - jak pomóc, gdy nie ustępują

Jeżeli jednak żadna z wymienionych wcześniej metod nie przyniesie oczekiwanego skutku, trzeba skonsultować się z lekarzem. Być może wzdęcia są przyczyną schorzeń układu pokarmowego i radzenie sobie z nimi domowymi sposobami czy sięganie po leki apteczne nie rozwiąże problemu. Niezbędne jest wówczas przeprowadzenie diagnostyki i wdrożenie specjalistycznego - w niektórych przypadkach chirurgicznego, leczenia.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sally Anscombe/Getty Images

Pozostałe wiadomości