Od roku szkolnego 2025/2026 uczniowie będą poznawać zasady dbania o zdrowie z nowego, nieobowiązkowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej. Zastąpi on wychowanie do życia w rodzinie, a jego program obejmuje nie tylko ciało, ale też psychikę, relacje i środowisko. Choć pierwotnie miał być obowiązkowy, decyzję zmieniono po burzliwych reakcjach. Do kiedy trzeba złożyć rezygnację z przedmiotu? Kto będzie go uczył?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Edukacja zdrowotna od września 2025 - do kiedy złożyć rezygnację?
Od 1 września 2025 roku w szkołach podstawowych (klasy IV–VIII) oraz ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe I stopnia) wprowadzony zostanie nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Zastąpi on wychowanie do życia w rodzinie. Przedmiot będzie nieobowiązkowy, zatem udział ucznia wymaga braku sprzeciwu rodziców (w przypadku uczniów niepełnoletnich) lub pisemnej zgody samego ucznia (jeśli jest pełnoletni). Rezygnację należy złożyć do 25 września.
Edukacja zdrowotna ma charakter interdyscyplinarny. Łączy elementy nauk przyrodniczych, humanistycznych, społecznych, medycznych i ścisłych. Obejmuje zdrowie fizyczne, psychiczne, seksualne, społeczne i środowiskowe. Jej celem jest rozwijanie kompetencji w zakresie świadomego dbania o zdrowie i podejmowania odpowiedzialnych decyzji prozdrowotnych.
Nowy przedmiot w roku szkolnym 2025/2026 - co warto o nim wiedzieć?
Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu. W szkołach podstawowych zaplanowano je w każdej klasie od IV do VIII (z ograniczeniem w klasie VIII do końca stycznia). W szkołach ponadpodstawowych będą natomiast prowadzone w klasach I i II, II i III, lub I i III - łącznie przez dwa lata. Grupy zajęciowe nie będą mogły przekraczać 24 osób. W przypadku wrażliwych tematów możliwy będzie podział na mniejsze grupy.
Nowy przedmiot nie będzie oceniany i nie wpłynie na promocję ani ukończenie szkoły. Program obejmuje 11 działów tematycznych, m.in. zdrowie fizyczne i psychiczne, odżywianie, aktywność fizyczną, zdrowie seksualne, profilaktykę uzależnień, zdrowie środowiskowe czy system ochrony zdrowia (w szkołach ponadpodstawowych). W szkołach podstawowych uwzględniono też temat dojrzewania.
Edukacja zdrowotna - dodatkowe studnia dla nauczycieli uczących przedmiotu
Zajęcia mogą prowadzić nauczyciele z odpowiednimi kwalifikacjami - zarówno absolwenci edukacji zdrowotnej, jak i nauczyciele przedmiotów pokrewnych (np. biologii, WF, WDŻ), psycholodzy, lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci z przygotowaniem pedagogicznym. Możliwa jest też forma zespołowa prowadzenia zajęć.
Aby pomóc nauczycielom przygotować się do nauczania edukacji zdrowotnej, zostały zorganizowane bezpłatne studia podyplomowe z tej dziedziny. Prowadzić je będą: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Uniwersytet w Zielonej Górze.
Zobacz także:
- Nowy przedmiot w szkołach. Zastąpi wychowanie do życia w rodzinie
- Czy edukacja zdrowotna będzie obowiązkowa w szkołach? Premier zabrał głos
- "Światopogląd opieram na Biblii" kontra "świat idzie do przodu". Nowy przedmiot szkolny podzielił rodziców
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kawee Srital-on/GettyImages