Zewnętrzne narządy moczowo-płciowe kobiet składają się ze wzgórka łonowego, warg sromowych większych i warg sromowych mniejszych. Pod nimi znajduje się łechtaczka, ujście cewki moczowej i wejście do pochwy, które u kobiet przed rozpoczęciem aktywności seksualnej bywają odgraniczone od błoną dziewiczą. Wiele kobiet zastanawia się, czy wygląd i kształt ich warg sromowych mniejszych jest prawidłowy. Jest to istotna kwestia, zwłaszcza dla młodych kobiet, które dopiero rozpoczną współżycie.
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Wargi sromowe mniejsze - wygląd
Wargi sromowe większe to dwie fałdy, które znajdują się najbardziej na zewnątrz, składają się ze skóry, która zawiera owłosienie i ma dobrze rozbudowaną podskórną tkankę tłuszczową. Pod nimi umiejscowione są wargi sromowe mniejsze. Są to dwie fałdy cienkiej skóry pozbawione włosów. Budową odpowiadają skórze prącia mężczyzny. Wargi sromowe mniejsze są bardzo dobrze unaczynione i ukrwione, dlatego mają intensywnie różowy kolor. W wyniku podniecenia seksualnego stają się nabrzmiałe i powiększone, a ich kolor może zmienić się na czerwony, lekko fioletowy lub nawet brązowy. Ciemne wargi sromowe mniejsze nie są objawem choroby ani infekcji.
Funkcją warg sromowych mniejszych jest utrzymanie wilgoci, ochrona pochwy i macicy przed uszkodzeniami mechanicznymi i tarciem podczas współżycia oraz ochrona przed zakażeniem drobnoustrojami. Wargi sromowe posiadają także unerwienie czuciowe, dzięki czemu kobieta odczuwa przyjemność podczas ich stymulacji.
Wyróżnia się cztery podstawowe typy wyglądu warg sromowych mniejszych i większych:
1. Typ Barbie, czyli małe wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze, które są całkowicie niewidoczne.
2. Typ Motylek, czyli małe wargi sromowe większe i duże wargi sromowe mniejsze, które wystają na zewnątrz.
3. Typ Bułeczka, czyli duże wargi sromowe większe, które posiadają bardzo rozbudowaną tkankę tłuszczową i małe wargi sromowe mniejsze, nie wystające na zewnątrz.
4. Asymetryczne wargi sromowe, których wygląd jest różny, niesymetryczny.
Żaden z wyżej wymienionych typów warg sromowych nie jest anomalią ani patologią i nie powinien wzbudzać niepokoju. Często jednak kobiety posiadają kompleksy na punkcie wyglądu swoich narządów rodnych. Dotyczy to zwłaszcza przerośniętych warg sromowych mniejszych.
Przerośnięte wargi sromowe mniejsze
Czasem wargi sromowe mniejsze są większe od warg sromowych zewnętrznych. Jest to wada kosmetyczna, której fachowa nazwa brzmi: przerost warg sromowych mniejszych lub fartuszek hotentocki. Długie wargi sromowe mniejsze mogą występować asymetrycznie, tylko z jednej strony, ale najczęściej dotyczy to obu stron.
Przyczyna przerostu warg sromowych mniejszych najczęściej jest wrodzona. Dziewczynka już rodzi się z wystającymi wargami sromowymi mniejszymi. Inną przyczyną może być przebyta kuracja hormonalna, duża ilość porodów naturalnych, zbyt częsta masturbacja i częste odbywanie intensywnych stosunków seksualnych. Nawracające infekcje intymne, które powodują obrzęk sromu także mogą pozostawić po sobie wydłużone wargi sromowe.
Przerośnięte wargi sromowe mniejsze nie są wadą ani chorobą. Czasami jednak powodują dyskomfort psychiczny lub ból spowodowany otarciami podczas wykonywania niektórych sportów, na przykład jazdy na rowerze. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna, która oferuje kobietom zabieg labioplastyki, czyli chirurgicznej korekty wyglądu warg sromowych mniejszych.
Wargi sromowe mniejsze po porodzie
Poród jest intensywnym doświadczeniem dla narządów rodnych kobiety. W czasie ciąży i porodu ulegają one trwałym przekształceniom, aby płód mógł rozwijać się prawidłowo i łatwiej wydostać się z macicy kanałem rodnym. Pochwa i wargi sromowe mniejsze i większe są obrzęknięte, rozciągane, narażone na pęknięcie. Wargi sromowe mniejsze podczas ciąży mają ciemną barwę i stają się bardzo czułe na dotyk. U kobiety, która kilkakrotnie rodziła siłami natury wargi sromowe mniejsze mogą wydłużyć się i wystawać poza wargi sromowe większe. Dzieje się tak w wyniku silnego naciągania sromu i obrzęku, który zanikając pozostawia rozciągniętą i zwiotczałą skórę. Kobiety, które z problemem przerośniętych warg sromowych mniejszych po porodzie także mogą skorzystać z zabiegu labioplastyki.
Zobacz także:
- Rodziła na stojąco w windzie. Akcję nagrały kamery monitoringu
- Kobiety z tą chorobą nie powinny zachodzić w nieplanowane ciąże. Zagrożenie jest ogromne
- Przerost warg sromowych i łechtaczki - przyczyny i leczenie
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Predrag Popovski/Getty Images