Narodziny i śmierć w tym samym czasie. Ekspertka wyjaśnia, jak pomóc matce, gdy jedno z jej bliźniąt umiera

Nie żyje syn Cristiano Ronaldo
Ból po stracie dziecka
Źródło: Europa Press Entertainment / Contributor / JoakimWikberg / Getty Images
Nie żyje dziecko Christiano Ronaldo

Media na całym świecie poinformowały o śmierci syna Cristiano Ronaldo i Georginy Rodriguez. Para wydała oświadczenie, w którym prosi o uszanowanie ich prywatności w tym bardzo trudnym czasie. Co dla rodziców oznacza utrata dziecka i jak pomóc osobom, które również dotknęła podoba sytuacja?

18 kwietnia świat obiegła smutna informacja dotycząca jednej z największych gwiazd sportu. Cristiano Ronaldo i jego partnerka Georgina Rodriguez ogłosili w mediach społecznościowych, że jedno z wyczekiwanych przez parę bliźniąt nie przeżyło porodu. - Z ogromnym smutkiem musimy ogłosić, że nasz synek odszedł. To największy ból, jaki mogą czuć rodzice. Tylko narodziny naszej córeczki dają nam siłę, aby przeżyć ten moment z odrobiną nadziei i szczęścia - czytamy w oświadczeniu.

Rozmowy o śmierci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

-  Jesteśmy wszyscy zdruzgotani tą stratą i uprzejmie prosimy o uszanowanie prywatności w tym bardzo trudnym czasie. Synku, jesteś naszym aniołkiem. Zawsze będziemy cię kochać - poinformował piłkarz.

Jak poradzić sobie ze stratą dziecka?

Strata dziecka to ogromna tragedia dla rodziców. Jak mogą oni poradzić sobie z tak trudną sytuacją? Według psycholog Marleny Kazoń pierwszym krokiem jest przeżycie żałoby. - Składa się ona z pięciu faz: wyparcia, smutku, gniewu, targowania oraz akceptacji - wyjaśniła specjalistka w rozmowie z portalem Mamadu.pl

Psychoterapeutka podkreśliła, że doświadczanie tych emocji jest bardzo ważne, jednak należy zrobić wszystko, aby nie utonąć w cierpieniu. - Na początku pojawia się szok, dopiero później świadomość straty. Następnie do głosu dochodzą emocje – ból, smutek, rozpacz, bunt - powiedziała Marlena Kazoń. Jej zdaniem, to właśnie wtedy występuje potrzeba izolacji i żałoby. Dopiero po przejściu tego etapu możliwe staje się stopniowe powracanie do codzienności. Osoby, które go pokonały, potrafią budować siłę z tego doświadczenia i dzielić się nią z parami, które również doświadczyły straty dziecka.

Co czuje matka po stracie dziecka?

Utrata dziecka może powodować patologiczną żałobę, która charakteryzuje się wydłużonym czasem trwania i zatrzymaniem się na etapie cierpienia i bólu. Specjalistka zaznaczyła, że wśród jej pacjentów są rodzice mierzący się latami z trudnymi emocjami. Jej zdaniem bardzo ważne jest otoczenie matki opieką ekspertów. Pomoże to również dziecku z ciąży bliźniaczej, które przeżyło poród.

To właśnie dla niego, matka będzie musiała wykazać się siłą, aby dać mu miłość i opiekę. - Przeżycie cierpienia oraz bycie dostępną dla drugiego dziecka to droga kobiety, która musi mierzyć się ze stratą. Łącząc te dwa skrajne doświadczenia, będzie mogła przeżyć te wszystkie emocje - radość z dziecka żyjącego i ogrom rozpaczy z powodu dziecka zmarłego - wyjaśniłaa Marlena Kazoń. Tu kluczowe jest również wsparcie rodziny i przyjaciół.

Według psychoterapeutki, aby wyjść z żałoby, rodzice muszą skupić się na celach związanych z osobami, dla których trzeba żyć dalej - małżonka, dzieci i innych bliskich.

Pomoc dla rodziców w żałobie

Wiele osób nie wie, jak zachować się w sytuacji, gdy ich bliscy przeżywają utratę pociechy. Psychoterapeutka uważa, że przede wszystkim należy zapewnić cierpiącym rodzicom wsparcie i dobre słowo. Pomocne mogą okazać się rozmowy, przytulenie czy zaproponowanie wizyty u odpowiedniego specjalisty.

- Nie musimy natrętnie pytać o to, jak się czują ani komentować skali tragedii, ale warto po prostu przy nich być i zapewnić o własnym wsparciu. Muszą wiedzieć, że kiedy będą potrzebować pomocy, mogą się do nas zwrócić - wyjaśniła Marlena Kazoń.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: Mamadu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Europa Press Entertainment / Contributor / JoakimWikberg / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości