Za nami egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie otrzymali już wyniki. Do jakiej szkoły i kiedy można złożyć dokumenty? Sprawdź, kiedy zaczynają się rekrutacje do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024, do ilu placówek można złożyć dokumenty i co trzeba w nich zawrzeć.
Rekrutacje do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024 - terminy
Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024 rozpoczęły się w maju 2023 roku. O przyjęciu do danej szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, a ilość uzyskanych punktów. Na te składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty, a także oceny ze świadectwa. Dodatkowo ważne jest, aby złożyć właściwe dokumenty w odpowiednim czasie. Szczegółowe zasady naliczania punktów określono w Rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.
Terminy rozpoczęcia rekrutacji do szkół średnich mogą różnić się między sobą, ponieważ ustala je kuratorium danego województwa. Mimo to, zasady rekrutacji nie różnią się. Postępowanie rekrutacyjne odbywa się według harmonogramów ustalonych w poszczególnych województwach przez kuratorów oświaty. Rekrutacje skończyły się już w czerwcu, część uczniów jednak wciąż może zmienić swoje deklaracje preferencji szkół.
To, kiedy dokładnie to nastąpi zależy od województwa. Warto więc śledzić komunikaty poszczególnych kuratoriów oświaty:
- Dolnośląskie Kuratorium Oświaty
- Kujawsko-pomorskie Kuratorium Oświaty
- Lubelskie Kuratorium Oświaty
- Lubuskie Kuratorium Oświaty
- Łódzkie Kuratorium Oświaty
- Małopolskie Kuratorium Oświaty
- Mazowieckie Kuratorium Oświaty
- Opolskie Kuratorium Oświaty
- Podparpackie Kuratorium Oświaty
- Podlaskie Kuratorium Oświaty
- Pomorskie Kuratorium Oświaty
- Śląskie Kuratorium Oświaty
- Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty
- Warmińsko-mazurskie Kuratorium Oświaty
- Wwielkopolskie Kuratorium Oświaty
- Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty
Etapy rekrutacji do szkół średnich 2023/2024 - jakie dokumenty trzeba złożyć?
Pierwszym etapem jest złożenie wniosku do szkoły, do której uczeń pragnie się dostać. Podanie powinno zawierać wniosek o przyjęcie, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na ostatnim etapie podawane jest do publicznej wiadomości listy kandydatów, którzy się zakwalifikowali, a także tych, którzy się nie dostali. W przypadku osób ubiegających się o miejsce w szkołach z oddziałem dwujęzycznym bądź na kierunkach, gdzie wymagana jest odpowiednia sprawność fizyczna, dodatkowym etapem jest sprawdzian kompetencji, np. językowych.
Wnioski składa się w systemie elektronicznym. Podanie jest pełne, kiedy zostanie uzupełnione o zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty. Wyniki tych ogłoszone zostaną 6 lipca.
Do ilu szkół średnich można składać dokumenty?
Uczeń może złożyć dokumenty do maksymalnie trzech szkół średnich. Absolwenci podstawówki mogą ubiegać się o przyjęcie do 4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, a także 3-letnich szkół branżowych I stopnia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ranking "Perspektyw 2023". Które szkoły w Polsce są najlepsze?
- "Za brak pracy domowej nie można postawić jedynki". Jakie praktyki w szkołach są niezgodne z prawem?
- Coraz więcej uczniów przestaje chodzić do szkół. "Organizują się we własnym zakresie"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: strefaedukacji.pl/infor.pl
Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images