Coraz więcej uczniów przestaje chodzić do szkół. "Organizują się we własnym zakresie"

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
portalsamorzadowy.pl

Edukacja domowa zyskuje na popularności. Coraz więcej rodziców decyduje się odpuścić dzieciom tradycyjne lekcje w szkole na rzecz nauczania indywidualnego. Na platformie zwanej Szkołą w Chmurze zarejestrowało się już ponad 14,5 tys. użytkowników. W Warszawie powstało specjalne Centrum Spotkań. 

Szkoła w Chmurze – czy to dobre dla uczniów?

Szkoła - każdy ma z nią wspomnienia, zarówno pozytywne, jak i negatywne. To przecież pierwsze przyjaźnie, pierwsze jedynki, rozczarowania, jak i zabawne chwile. Jak się okazuje, w obecnych czasach coraz więcej dzieci w porozumieniu z rodzicami decyduje się na nauczanie domowe i przenosi się do tzw. Szkoły w Chmurze. Tworzy ją Fundacja Społeczeństwo - ogólnopolska organizacja pożytku publicznego powołana w 2011 r. dla zwiększania różnorodności w edukacji oraz wprowadzania pozytywnych zmian społecznych. 

- Nasi uczniowie organizują się we własnym zakresie. Wiemy, że spotykają się i nawiązują przyjaźnie. Chcemy im to ułatwić i dać przestrzeń do budowania relacji. Dlatego stworzyliśmy miejsce, które jest odpowiedzią na potrzeby rozwijania kontaktów społecznych - tłumaczył Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze.

Szkoła w Chmurze – pierwsze Centrum Spotkań

Jak wiemy, w szkole oprócz nauki ważne są także kontakty z rówieśnikami. Z tego powodu dla dzieci uczących się w Szkole w Chmurze w Warszawie powstało pierwsze Centrum Spotkań. 20 sal przeznaczono do użytku nauczycieli, dzieci i ich rodziców. To właśnie tu będą odbywać się spotkania, warsztaty (m.in. psychologiczne, chemiczne i plastyczne) oraz egzaminy stacjonarne. Centrum Spotkań będzie otwarte dla każdego ucznia od godz. 9:00 do 17:00.

- Marzymy, aby było to miejsce tętniące życiem, sprzyjające spotykaniu się, wspólnemu spędzaniu czasu, poznawaniu. Zależy nam na tym, abyśmy widzieli siebie i dostrzegali drugiego człowieka. Chciałabym, żeby to było naprawdę nasze miejsce – mówiła Barbara Jędrusiak.

Twórcy Szkoły w Chmurze zapowiedzieli również, że niebawem w innych miastach Polski powstaną kolejne miejsca spotkań.

Edukacja domowa – jak zmienić tryb nauczania?

Obowiązek nauki ma każde dziecko w wieku od 6 do 18 lat. Dyrektorzy placówek mogą jednak zgodzić się na edukację domową. Jak rozwiązać to prawnie? Wystarczy, że rodzic złoży wniosek do dyrektora przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko. Gdy ten się zgodzi, wtedy obowiązek nauki spoczywa na rodzicach, opiekunach prawnych lub osobach, które rodzice wyznaczyli.

Dzieci są jednak kontrolowane i testowane. Raz w roku odbywa się bowiem egzamin kwalifikacyjny, podczas którego sprawdzana jest wiedza, jaką uczeń przyswoił przez ostatnie miesiące. Zakres egzaminu ustalany jest przez dyrektora, który wyraził zgodę na nauczanie domowe. Co ważne, edukacja domowa jest bezpłatna. Obecnie korzysta z niej ponad 20 tys. uczniów. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Źródło zdjęcia głównego: 10'000 Hours/Getty Images