Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Jak zachęcić malucha do aktywności? Poradnik dla rodziców

dziecko, które raczkuje
Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
Źródło: Westend61/Getty Images
Raczkowanie jest jedną z najważniejszych faz w rozwoju dziecka. Wpływa pozytywnie na kręgosłup, mięśnie i współpracę obu półkul mózgowych malucha. Pominięcie etapu raczkowania może skutkować późniejszymi problemami z koncentracją, czytaniem, pisaniem czy liczeniem. Kiedy dokładnie dziecko zaczyna raczkować?

Kiedy dziecko raczkuje, rodzice powinni mieć wiele powodów do dumy. Świadczy to o prawidłowym rozwoju ich pociechy. To pierwszy etap, gdy dziecko zaczyna być niezależne od rodziców i pragnie samodzielnie poznawać świat.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Kiedy dokładnie dziecko zaczyna raczkować? Dzieje się to zazwyczaj po fazie pełzania, czyli między 6. a 12. miesiącem życia. Zdarza się jednak tak, że dzieci nie zaczynają raczkować w ogóle i od razu zaczynają chodzić. Takie zachowanie dotyczy co dziesiątego malucha. W przypadku takich dzieci warto jest przypilnować, by wróciły do raczkowania w późniejszym czasie.

Co wpływa na rozwój dziecka?

dziecko
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Raczkowanie ma bowiem istotny wpływ na właściwy rozwój dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, czy powinni się martwić, jeśli dziecko omija ten etap. Według badań raczkowanie ma dobry wpływ na współpracę pomiędzy obiema półkulami mózgu. Dziecko, które omija fazę raczkowania, może mieć problemy z koncentracją, trudności z pisaniem, czytaniem i liczeniem.

Kiedy dziecko raczkuje i siada? Schemat rozwoju malucha

Na początku maluch kręci się wokół swojej osi, ale nie umie się jeszcze przesunąć. Następnie rozpoczyna pełzanie do tyłu. Kolejnym krokiem jest czołganie się ku przodowi. Wynika to z tego, że początkowo ręce dziecka są sprawniejsze niż nogi – maluch odpycha się od podłoża za pomocą rąk. Pomiędzy 7. a 8. miesiącem życia dziecko zaczyna powoli raczkować i siadać. Jego ciało jest na tyle rozwinięte, że jest w stanie utrzymać się na czworakach. Mowa tu zwłaszcza o mięśniach szyi, ramion, nóg i pleców. Miesiące te, w których dziecko zaczyna raczkować, to także czas, kiedy jego koordynacja ruchowa – rąk, nóg, głowy i tułowia, jest na odpowiednim poziomie. Właściwie rozwinięte dziecko najpierw stanie na czworakach, następnie, po utrzymaniu równowagi, ruszy przed siebie. Po zdobyciu tych umiejętności przyjdzie czas na to, by usiąść.

Oto schemat rozwoju niemowlęcia prowadzący do raczkowania, a następnie stawiania pierwszych kroków:

  • 2.–3. miesiąc życia – dziecko leży na brzuchu, zaczyna unosić głowę, dąży do utrzymania jej prosto.
  • 5.–6. miesiąc życia – okres raczkowania i siadania.
  • Po 9. miesiącu życia – przyjęcie pionowej pozycji. Podjęcie pierwszych prób stawania.
  • Przed ukończeniem pierwszego roku życia – malec jest w stanie stawiać swoje pierwsze kroki.

Jeśli zatem dziecko 9- lub 10-miesięczne nie raczkuje ani nie podejmuje prób stawania, należy skonsultować się z pediatrą lub neurologiem.

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Jak zostało już wspomniane, raczkowanie to bardzo ważna faza w rozwoju dziecka. Jak pomóc dziecku raczkować? Na pewno nie należy dopuścić do pominięcia tego etapu za wszelką cenę – np. za pomocą wkładania dziecka do chodzika. Zmuszanie dziecka do chodzenia jest szkodliwe nie tylko dla jego kręgosłupa, ale i mózgu. Równie niezdrowe dla malucha jest ciągłe noszenie go na rękach, trzymanie w foteliku, kojcu czy leżaczku. Wszelkie te zabiegi ograniczają dziecku możliwość treningu raczkowania. Jest kilka sposobów, jak stymulować dziecko do raczkowania. Na początku można kłaść dziecko na brzuchu często, lecz na krótko. Dzięki temu maluch będzie miał okazję ćwiczenia mięśni szyi i trzymania główki. Równie dobrym ćwiczeniem jest turlanie, które pobudza rozwój motoryczny dziecka. Na pewno warto też stworzyć maluchowi dobrą przestrzeń do zabawy na podłodze już od 4. miesiąca życia. Można porozstawiać "na parterze" jego ulubione zabawki i przedmioty. Dobrze jest, kiedy rodzice "zniżą się" do poziomu dziecka i razem z nim będą się bawić. Po tym jak maluch ruszy pierwszy raz z miejsca, opiekunowie mogą zbudować mu z poduszek, krzeseł czy wałków różnego rodzaju tory przeszkód, dzięki czemu dziecko będzie miało urozmaicenie oraz możliwość nauki zwinności.

Kiedy dziecko nieprawidłowo raczkuje. Czy warto udać się do neurologa?

Istnieją pewne zachowania dziecka, które powinny zaniepokoić rodzica. Niedobrym objawem jest to, kiedy dziecko podczas raczkowania zbyt długo zaciska rączki w piąstki. W początkowym okresie jest to normalne zachowanie, jednak jeśli utrzymuje się zbyt długo, warto skonsultować się z lekarzem. Równie niepokojące jest, kiedy dziecko raczkuje na jednej nodze (podczas raczkowania podwija jedną z nóżek pod siebie), a także kiedy trzyma krzywo główkę, przewraca się na bok lub nie podejmuje żadnej aktywności (prób przemieszczania się).

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości