"Dlaczego niebo jest niebieskie?" Popularyzator nauki tłumaczy, jak zaspokoić dziecięcą ciekawość

Mamo, tato - a dlaczego niebo jest niebieskie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mamo, tato - a dlaczego niebo jest niebieskie?
Mamo, tato - a dlaczego niebo jest niebieskie?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

"Mamo, tato, dlaczego niebo jest niebieskie?" - chyba każdy rodzic, choć raz usłyszał to pytanie, które wprawiło go w zakłopotanie. Jednak wcale nie trzeba być fizykiem, by udzielić na nie odpowiedzi, o czym przekonuje w Dzień Dobry TVN Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki. Jak tłumaczyć dziecku świat?

Książka popularnonaukowa dla dzieci

Kiedy maluchy poznają świat i mają większy zasób słownictwa, zasypują dorosłych pytaniami. By zaspokoić dziecięcą ciekawość, wcale nie trzeba być chodzącą skarbnicą wiedzy i przekopywać się przez tomy encyklopedii. Z pomocą przychodzi nowa książka popularnonaukowa dla najmłodszych "Lelony odkrywają, dlaczego niebo jest niebieskie" autorstwa Dawida Myśliwca i Moniki Chylińskiej, której dopełnieniem są ilustracje Karoliny Mądro-Jabłońskiej.

- Ta książka zrodziła się z tego, że Monika, która jest tutaj wymieniona jako jedna z autorek, to jest moja żona. Jak przyszedł na świat nasz pierwszy syn, to przy Spider-Manie jest ten sławny cytat: "Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" i bardzo szybko zdaliśmy sobie z tego sprawę, że rodzicielstwo to wielka odpowiedzialność, a sił totalnie brak. Wiadomo, nie każdy jest w stanie udzielić odpowiedzi na wszystkie te pytania. Natomiast pomyśleliśmy, że skoro mamy odpowiednią edukację i moje doświadczenie w opowiadaniu popularnonaukowym, to spróbujemy zrobić taką rzecz z myślą o naszych dzieciach, z której sami bez wyrzutów sumienia moglibyśmy je czegoś nauczyć - tłumaczył Dawid Myśliwiec w Dzień Dobry TVN.

Zamysłem autorów nie było przetłumaczenie podręcznika akademickiego na infantylny język, a stworzenie historii z niezwykłymi bohaterami, którzy przeżywają przygodę i próbują odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Dziecięca ciekawość - jak ją zaspokoić?

Dziecięca ciekawość jest bardzo ważna. Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, by ją rozwijać, a nie tłumić.

- Ciekawość jest od początku, ale w pewnym momencie, jak dzieci zaczynają w miarę złożone pytania budować, to zaczynają ją werbalizować. W okolicach 3-5 roku życia przypada szczyt, gdzie te pytania potrafią być dla dorosłych denerwujące - zauważył nasz gość. - Jeżeli będziemy udzielali odpowiedzi wymijających albo nie będziemy udzielali ich wcale, to dziecko się nauczy, że to źródełko nie jest zbyt fajne. (...) Wydaje mi się, że dziecko jest wyrozumiałe i jeżeli powie mu się: "Tego akurat nie wiem, ale wiem coś innego, co trochę zahacza o twoje pytanie", to dla niego już jest ciekawe - dodał popularyzator nauki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości