Parenting

Jak nie powtórzyć błędów swoich rodziców w wychowaniu dziecka? Psycholog: "Terapia pomoże zrozumieć pewne mechanizmy"

Parenting

Halfpoint Images/Getty Images

Wychowanie dziecka to bardzo trudne zadanie dla przyszłych rodziców. Odpowiedzią na wiele niewiadomych może być psychoterapia rozpoczęta jeszcze przed narodzinami pociechy. Przepracowanie błędów popełnianych przez własnych rodziców wiele ułatwi.

Warto podjąć terapię

Naturalne jest, że przez utarte schematy działamy jak nasi rodzice. Coraz częściej dostrzegamy jednak błędy przez nich popełniane. - Podjęcie terapii pomoże w uświadomieniu sobie mechanizmów rządzących zachowaniem. Bardzo często nie chcemy być jak nasi rodzice. Jednak bez wsparcia terapeuty, przepracowanie przekonań, dotyczących rodziny i rodzicielstwa, może być trudne - wyjaśnia psycholog, Dagmara Seliga. W trakcie terapii rodzice mogą również zbudować w sobie świadomość dotyczącą wpływu społeczeństwa na rozwój dziecka, to pozwoli uchronić je przed wieloma rozczarowaniami. Na każdym etapie życia pojawiają się zupełnie inne potrzeby, warto je znać i wiedzieć, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych.

Wyzwania współczesnego świata

Obecnie w mediach społecznościowych nie brakuje "ekspertów" od wychowywania dzieci. Szczególnie borykają się z tym osoby publiczne, jednak na nieprzychylne komentarze narażony jest każdy rodzic. - Dla osób, które noszą w sobie traumy, nierozwiązane tematy z dzieciństwa, czy mają niskie poczucie własnej wartości, takie naciski z zewnątrz, mogą być bardzo obciążające. W tym przypadku również warto skorzystać z terapii, aby uporządkować te sprawy i wypracować zaufanie do siebie jako człowieka i rodzica - podkreśla Seliga.

Nie ma idealnych rodziców

Im bardziej rodzice chcą być idealni, tym większą presję wywierają na dziecku. Wówczas i ono czuję potrzebę bycia zawsze najlepszym. - Ważne żeby rodzice myśleli o o wychowaniu dziecka nie dla siebie, a dla świata. Tak, aby było dobrym człowiekiem. Trzeba na ten proces patrzeć długoterminowo. Nie ma idealnych rodziców. W rodzicielstwie najważniejsza jest miłość, empatia i zrozumienie - wyjaśniła w rozmowie z nami psycholog.

Zobacz wideo: Kiedy dziecko powinno zacząć pomagać w domu? Odpowiadają Odeta Moro oraz pedagog dziecięca Monika Just

>>> Zobacz także:

Małgorzata Ohme o pracy: "Słyszę sprzeczne komunikaty, że jestem zabawna, sztuczna, głupia czy gruba"

Patrycja i Andrzej Sołtysikowie o początkach swojego związku: "Chodziło takie przeświadczenie, że ja jestem bogaty i sławny, a ona pusta i głupia"

Cena najdroższego chleba świata zwala z nóg. Co się w nim znajduje?

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości