Jak pomóc dziecku zrozumieć emocje? "Rodzice często zostają bezbronni"

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Artystki w dziecięcej odsłonie
Artystki w dziecięcej odsłonie
Dlaczego czasami warto popłakać
Dlaczego czasami warto popłakać
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
 Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze
Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze
Zabawy, które pomogą oswoić dzieciom emocje
Zabawy, które pomogą oswoić dzieciom emocje
Rozpoznawania oraz radzenia sobie z emocjami uczymy się już w dzieciństwie. Jednak przekazanie maluchowi potrzebnej wiedzy i umiejętności nie jest takie poste. Na szczęście rodzicom i ich pociechom może pomóc książka "Pożegnanie z Wesołą i inne opowiadania dla dzieci". Jej autorkami są znane z muzycznej sceny artystki. Skąd wziął się pomysł na taką publikację? O tym opowiadały w Dzień Dobry TVN.

Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach?

1 czerwca ukazała się książka "Pożegnanie z Wesołą i inne opowiadania dla dzieci". Dzięki opowiadaniom napisanym przez czołowe polskie artystki sceny muzycznej - Natalię Grosiak, Belę Komoszyńską, Melę Koteluk, Marikę, Natalię Moskal oraz Olgę Stokłosę - dzieci dowiadują się, jak rozpoznawać emocje i rozmawiać o nich.

- Pomysłodawczynią jest Ala, a łącznikiem między nami jest jej mąż Jan, który zna nas wszystkie ze sceny, ze wspólnego muzykowania, komponowania, grania. On nas wydzwonił i zapytał, czy miałybyśmy ochotę na większą formę, większą niż piosenka, [...], pisanie o bardzo poważnych dziecięcych problemach, takich, z którymi dziecko czasem samo sobie z trudem radzi albo nie radzi, i rodzice często zostają bezbronni wobec tych tematów. Więc książka wychodzi naprzeciw tej sytuacji i daje narzędzia - mówiła w Dzień Dobry TVN Marika wokalistka, autorka tekstów i muzyki.

Listę tematów i spraw poruszonych w książce przygotowała Alicja Stokłosa, pedagog i terapeutka, która odpowiada za redakcję merytoryczną. - Od razu był taki pomysł, że to będą opowiadania dla dzieci o dzieciach. Moja droga zawodowa i osobista, sama jestem mamą dzieci w wieku szkolnym, trochę podpowiadała, że takiej książki brakuje - przyznała Alicja Stokłosa. Jak dodała, 1 - 4 klasa podstawówki to bardzo intensywny czas. Dzieci wchodzą w nowe relacje, stykają się z oceną. - Ale ta książka nie jest tylko o trudnych aspektach, ale (jest tam) też bardzo dużo pozytywnych aspektów, bo dzieci odkrywają siebie w tym czasie, swoje mocne strony - wyjaśniała specjalistka.

"Pożegnanie z Wesołą i inne opowiadania dla dzieci" - o czym jest książka?

Bela Komoszyńska - piosenkarka, kompozytorka, frontwoman zespołu Sorry Boys - napisała opowiadanie pod tytułem "Ktoś jest dobry w czymś innym".

- W tych opowiadaniach dajemy narzędzia rodzicom i dzieciom. Wydaje mi się, że to wspólne czytanie to nie jest tylko czytanie na sen. To jest bardzo ważne spotkanie rodziców i dzieci. W naszych opowiadaniach mamy narzędzia, jak z tymi trudnymi emocjami sobie radzić. To moje narzędzie w opowiadaniu "Każdy jest dobry w czymś innym" jest podane w zasadzie w tytule [...]. Kiedy damy mu takie narzędzie, że nie każdy musi być dobry we wszystkim, że ktoś jest dobry matematyce, ktoś jest lepszy z WF-u, nie musimy być wszyscy doskonali z matematyki. Z tą myślą, kiedy zostawimy dziecko, ono samo w grupie rówieśniczej umie sobie poradzić, rozwiązać jakieś konfliktowe sytuacje - tłumaczyła artystka.

Jaką kwestię poruszyła w swoim opowiadaniu Natalia Moskal, wokalistka, tłumaczka i wydawczyni? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości